Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Tek taş yüzük alırken nelere dikkat etmeli

  Paylaş
  avatar
  `quitaRist

  Mesaj Sayısı : 151
  Kayıt tarihi : 05/10/09
  Nerden : İStanBuL

  Tek taş yüzük alırken nelere dikkat etmeli

  Mesaj  `quitaRist Bir Salı Ekim 06, 2009 9:41 am

  Geçtiğimiz son 10 yılda Türkiye’de markalı mücevherin yaygınlaşmasıyla birlikte, pırlanta tüketiminde de hızlı bir artış kaydedildi. Mücevher markalarının yürüttükleri kampanyaların da etkisiyle, pırlanta tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de aşkı, bağlılığı ve tutkuyu anlatır oldu. Özellikle evlenme tekliflerinin vazgeçilmezi haline gelen tek taş yüzükler, böylece kadınların "hayır" diyemeyeceği hediyeler arasındaki yerini de almış oldu. Peki, pırlanta alırken nelere dikkat etmek gerekir? Elbette pırlantayı alırken kalbinizin sesinizi dinlemeli siniz, ama unutmayın ki dikkat etmeniz gereken çok önemli ayrıntılar da var.

  Elleriniz tek taşın gölgesinde kalmasın

  GEÇMİŞTEN günümüze kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan mücevherler, sevgililer gününde de, kadınların en sık aldıkları hediyeler arasında yer alıyor. Hem maddi hem de manevi açıdan değerli bu özel hediyeyi en güzel şekilde taşımak için alternatif yollar deneniyor. Bunlardan biri de, protez tırnak ve kalıcı french uygulamaları. Sevgililer günü öncesinde Ankaralı kadınların ilgi odağı olan bu uygulamaları Estetiko Güzellik Salonu’ndan estetiysen Zeynep Güler ile konuştuk.

  Protez tIrnak nedİr?

  Protez tırnak öncelikle takma tırnak gibi eczanelerden alınıp yapıştırıcı ile tırnak yüzeyine yapıştırılan uygulamalar değil, el ve tırnaklarda kusursuz görünüm yaratmak için yaygın olarak akrilik ya da jel teknoloji ürünleri ve ileri teknolojinin yardımı ile gerçekleştirilir. Bir buçuk saat süren bir işlemdir ve aylık bakımlar düzenli yapıldığı sürece altı ay kullanılabilir.

  Protez tırnak uygulamaları doğal tırnağı sarartır mı?

  Hayır, protez tırnak uygulaması tırnakta sarartma yapmaz.

  İnce, kırılgan ya da ortadan ikiye ayrılan tırnaklar protez tırnak uygulamaları ile sağlıklı hale getirilebilir mi?

  Protez tırnak uygulaması tırnaklara sağlık kazandırmak için değil, estetik görünüm ve dayanıklılık kazandırmak için uygulanır. Yapısal olarak ince ve kırılgan olarak gelen tırnak protezden sonra yapısını değiştirmez, aynı biçimde gelmeye devam eder.

  Peki tırnakları güçlendirmek mümkün mü?

  Eğer kişi protez tırnak istemezse, kendi tırnağı üzerine güçlendirme yapılabilir. Ya da yine kendi tırnağı üzerine kalıcı french uygulamaları yapılabilir.

  Kalıcı french ya da protez tırnak uygulamalarından vacgeçip, doğal tırnağıma dönüş yapmak mümkün mü?

  Elbette mümkün. Ancak bu işlemi mutlaka tırnak teknisyeninin yapması gerekmektedir.

  Ayrıntılı bilgi için: 427 42 28

  Pırlantanın değeri 4C ile ölçülür

  Bir pırlantanın fiyatı da değeri de pırlantanın 4 özelliğine bağlı olarak değişir. Çıplak gözle bakıldığında aynı görünse de, hiçbir pırlanta bir diğerinin aynı değildir. Pırlantaları birbirinden 4C ayırır.

  Karat (Carat)

  Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat ağırlığı, pırlantanın en kolay ölçülebilir niteliğidir. Günümüzde karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her karat 100 eşit puana bölünür. Örneğin bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçe’de bu puanlara "santim" denmektedir. İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez.

  Berraklık ( Clarity)

  Elması özgün kılan, kristalleşme sürecinde içine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu maddeciklerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu, elmasın doğallığını gösterir. Doğal izler ne denli az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değer kazanır.

  Kesim (Cut)

  Kesim, elmas üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Pırlantanın ışıltısı kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli artar.

  Renk (Colour)

  Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükür. Fakat aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Pırlantada renk D’den Z’ye kadar sınıflandırılır.

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 2:09 pm