Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  'Uzaktan Laf Sallamayın' Çıkışı

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  'Uzaktan Laf Sallamayın' Çıkışı

  Mesaj  €F€ Bir C.tesi Ekim 03, 2009 6:22 pm

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Uzaklarda durup bölgenin problemlerinin çözülmesine engel olmamaları lazım. Eğer Ermenistan'ın geleceğini düşünüyorlarsa. Yoksa çok uzaktan oturup konuşmak kolay olur."dedi.


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi sonrasında basın toplantısı düzenledi. "2015 yılında sözde Ermeni tehcirin 100. yıldönümü olduğunu hatırlatılarak, bu konuda Türkiye'de yeterince bir çalışma yapıldı mı?"yönündeki soruya Gül, "Birinci Dünya harbinin ortaya çıkardığı şartları, bugün o sayfaları tekrar açacak olursak çok şeyler açılır. Acıları herkes çekmiştir. En çok acıyı Müslüman Türkler çekmiştir. Sadece Anadolu'da değil, Balkanlarda çekmiştir. Üç milyona yakın Balkan Türk'ü yerlerini yurtlarını terk etmiştir. Dünyanın her tarafında çok acılar olmuştur. Bunlar savaş ortamının ortaya çıkarttığı acılar olmuştur. Biz, bütün acıları paylaşıyoruz. Bunların nasıl olduğu, nasıl çatışmaların yaşandığı, nasıl provakatif eylemlerin yaşandığı ancak arşivler açılıp bakılırsa doğrusu o zaman görülecektir. En büyük acıyı Türk milleti çekmiştir. Bunu herkes bilmektedir. Ama Türkiye Cumhuriyet kurulduktan sonra bu acıları yeni nesillere taşımamak için bunları dünya kamuoyuna yıllarca taşımamıştır. Çünkü; yeni Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, Yurtta Sulh Cihan Sulh, bütün komşularla ilişkilere önem veren, düşmanlıkları değil tam tersine dostlukları tavsiye eden ve bunu da politikalarıyla uygulamaya önem veren bir devlet olarak ortaya çıkmıştır."dedi.

  Soruya cevap verirken Ermeni diasporasını uyaran Gül, şunları söyledi: "Benim burada Ermeni diasporasına da söyleyeceğim şey şudur: Uzaklarda durup bölgenin problemlerinin çözülmesine engel olmamaları lazım. Bazı ülkelerde onlar kimliklerini muhafaza etmek, korumak için bunu bir politika olarak devam ettirebilirler. Ama bu doğru değildir. Kafkaslar için barış çalışmalarını, Kafkaslardaki yeni işbirliği çalışmalarını onların da desteklemesi gerekir. Eğer Ermenistan'ın geleceğini düşünüyorlarsa. Yoksa çok uzaktan oturup konuşmak kolay olur. "

  Gül, Azerbaycan ile protokol krizinin tamamen aşılıp aşılmadığının sorulması üzerine konuşmasına şöyle devam etti:"Dünya yeni bir moda girdi. Soğuk savaş dönemi bitti. Herkes şunu gördü; bir bölgede eğer istikrar güven varsa o bölgede ekonomik işbirliği olur ve bunun neticesinde o bölgede yaşayan halk refaha ve mutluluğa erişir. Bugün artık çatışmalarla donmuş problemleri ilelebet muhafaza etmekle halkların refahı sağlanamıyor. Gördüğüm kadarıyla herkes iyi niyetli çalışma içerisine girmiştir. Bunların desteklenmesi kanaatindeyim. Türkiye ve Azerbaycan'ın kardeşliği hep sınanmıştır. O açıdan Azerbaycan'ın Türkiye'ye olan güveni, Türkiye'nin de Azerbaycan'a olan güveni tamdır. Diplomaside görünen yön vardır, bir de görünmeyen yön vardır. Önemli olan şey neticeye ulaşmaktır. Amacımız, bütün Kafkaslarda bütün problemleri rıza ile konuşarak çözmek ve neticede barışı hakim kılmaktır. Bu yönde çok çalışmalar yapılıyor. Çalışmaların hepsi iyi niyetli olduğu konusunda Sayın Aliyev'in de güveni tamdır."

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 03.10.2009 15:16 [1771902]

   Forum Saati C.tesi Mart 24, 2018 4:01 am