Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Hitit Çalgıları 3 Bin Yıl Sonra Anavatanında Ses Buldu

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Hitit Çalgıları 3 Bin Yıl Sonra Anavatanında Ses Buldu

  Mesaj  €F€ Bir Salı Eyl. 29, 2009 4:13 pm

  Hitit Medeniyeti'nin Çalgıları Yeniden Hayat Buldu. Günümüzün Enstrümanlarıyla Buluşan Çalgılar, Hititler'in Merkezi Çorum'da Düzenlenen Konserde Kullanıldı.

  Hitit Medeniyeti'nin Çalgıları Yeniden Hayat Buldu. Günümüzün Enstrümanlarıyla Buluşan Çalgılar, Hititler'in Merkezi Çorum'da Düzenlenen Konserde Kullanıldı.


  Mucize Kurtuluş
  Hitit Medeniyeti'nin çalgıları yeniden hayat buldu. Günümüzün enstrümanlarıyla buluşan çalgılar, Hititler'in merkezi Çorum'da düzenlenen konserde kullanıldı.

  Orijinaline sadık kalınarak yapılan Hitit dönemine ait büyük ve küçük lir, arp, davul, darbuka, çalpara, kaval, çifte kaval, boru ve bağlamanın yanı sıra yaylı çalgıların kullanıldığı "Hattuşa Orkestrası", Ankara'nın ardından Hitit Medeniyeti'ne başkentlik yapan Çorum'da konser verdi.

  Hitit kültür yaşamının kral ve kraliçenin ağzından tiyatral bir gösteriyle aktarıldığı eserin ilk bölümünde, Hititler tanımlanarak dünya için önemi vurgulandı. İkinci bölümde Hitit kültürü ve günün modern dünyaya yansımaları, üçüncü bölümde ise Hitit yaşamından kesitler işlendi. Son bölümde ise Hititlerin yok oluşu canlandırıldı. Şef Ertuğ Korkmaz başkanlığındaki orkestra davetlilere unutulmaz bir konser yaşattı. Temsili Hitit kralı ve kraliçesinin de zaman zaman sahne aldığı konserde Hitit müzik kültürü anlatıldı.

  Hitit dönemine ait tarihi eserlerle çalgıların sinevizyon gösterisiyle de yansıtıldığı gösteri, salonu dolduran izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Konser sonrası Tiyatro Salonu Fuayesi'nde Hitit şarabı ve Hitit yemeklerinin yer aldığı bir kokteyl düzenlendi. Hitit mutfağı davetlilerden tam not aldı.

  Güneşin Bahçesinden'in yazarı ve yönetmeni Oğuz Elbaş, 15 yıllık bir çalışmanın sonucu olan çalgıların ölçümlerinin ODTÜ'de yapıldığını, üretimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nden hocaların üstlendiğini söyledi.

  Hitit çalgıları hakkında o döneme ait kabartmalar ile yazıtlardan bilgi aldıklarını anlatan Elbaş, çalgıların orijinallerine çok benzediğini ama bir orkestra içinde çalınacağı için üzerlerinde küçük düzenlemeler yapıldığını belirtti.

  İtalyan Kültür Ataşesi Angelina Tangianu ise, "KaleidoscopEurope" projesinin amacının farklı alanlardan kişileri bir araya getirerek ortak ürün çıkarılmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

  Tangianu, 7 alandan oluşan proje kapsamında toplamda 143 etkinlik yapılacağını açıkladı.

  Tangianu, Hattuşa Orkestrası'nın 35 müzisyenden oluştuğunu dile getirerek, 3 bin 700 yıl önce kullanılan 11 Hitit çalgısının bu orkestrada yer aldığını sözlerine ekledi.

  Hattuşa Orkestrası, 2 Ekim Cuma günü de Portekiz'in Evora kentinde sanatseverlerle buluşacak.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 3 saat önce.. [1768669]

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 11:33 am