Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  "Türkiye Azerbaycan'a İhanet Etmez"

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  "Türkiye Azerbaycan'a İhanet Etmez"

  Mesaj  €F€ Bir Ptsi Eyl. 28, 2009 4:52 pm

  Erdoğan, "Azerbaycan'ın Çıkarları Türkiye için Her Zaman Önemlidir. Biz Azerbaycan'a İhanet Etmeyiz" Dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Ermenistan arasında sağlanan protokol ve Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ile ilgili Azerbaycan haber ajansı Trend'e özel açıklamada bulundu. Protokolün 10-11 Ekim'de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan tarafından imzalanacağını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin Azerbaycan'ın çıkarlarını zedeleyecek herhangi bir girişimde bulunmasının söz konusu olmadığını belirtti.

  Muhabirin, "Sınırın açılması durumunda, Yukarı Karabağ'da sürdürülen müzakerelerde Bakü'nün elinin zayıflama ihtimali" ile ilgili sorusuna cevap veren Erdoğan, "Azerbaycan'ın çıkarları Türkiye için her zaman önemlidir. Biz Azerbaycan'a ihanet etmeyiz. Türkiye hükümetinin başı olarak bir konuda açıklık getirmek istiyorum. Ermenistan'la ilişkilerin kurulması için biz irademizi ortaya koyduk. Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi ile ilgili süreç hassas bir aşamaya geldi. İmzalanan protokol gelecek ay parlamentolara sunulacak. Çalışmalarımız kardeşimiz Azerbaycan'ın aleyhine değil. Azerbaycan'ın çıkarlarının tersine olacak hiç bir konuda anlaşma sağlamayız. Bu süreç Yukarı Karabağ sorununun çözümü ile ilişkili olacak." dedi.

  ABD Başkanı Barack Obama ile de konuyu görüştüğünü ifade eden Erdoğan şu bilgileri verdi: "Ortadoğu sorunu, Türkiye Azerbaycan ilişkileri ve Türkiye Ermenistan ilişkilerini ele aldık. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu'nun Yukarı Karabağ'ın çözümü ile ilgili meselede daha aktif rol almalarını istedik. Zaman ilerliyor. ABD ve Minsk Grubu üyeleri görevlerini yapmak zorunda. Bu problem çözülmeli. Obama'ya Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi durumunda bölgesel işbirliği için yeşil ışığın yakılacağını söyledim. Buna bizim Ermenistan'la olan ilişkilerimiz de dahil."

  Bölgesel işbirliğine ve diyaloğa ihtiyaç olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "Türkiye bölgedeki sorunların çözümü için Kafkas İşbirliği ve İstikrar Platformu önerdi. Türkiye'nin hedefi bölgeni bir barış adası olması. Biz Azerbaycan-Ermenistan, Türkiye-Ermenistan ve Rusya-Gürcistan problemlerinin bu platform çerçevesinde çözülmesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 3 saat önce.. [1767850]

   Forum Saati C.tesi Mart 24, 2018 3:50 am