Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Opera ve Balede İddialı Eserler

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Opera ve Balede İddialı Eserler

  Mesaj  €F€ Bir Ptsi Eyl. 21, 2009 2:08 pm

  İzmir Devlet Opera ve Balesi, bu yıl ilk kez sezonu erken açıyor. Yıl boyunca resital, konser ve turnelerle yoğun bir program uygulanacak.
  İZMİR Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, “Genelde Ekim ayında açtığımız sezonu 26 Eylül’de başlatacağız. Zaman kazanmak adına temsil sezonunu öne aldık. Geçen sezon temmuz ayına değin festival ve turne temsillerimiz vardı. Başarabildiğimiz kadar kentimiz ve bölgemiz sanatseverlerine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.Carl Orff’un ‘Carmina Burana’ adlı sahne kantatını bu kez bale versiyonu olarak İzmir’de ilk kez sahneleyeceklerini vurgulayan Büyüksaraç şunları söyledi:

  İZMİR’DE İLKLER

  “Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahneleyeceğimiz bu eseri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile yapıyoruz. ‘Carmina Burana’dan hemen sonra 7 Ekim’den başlayarak Ludwig’in ‘Bir Tenor Aranıyor’ adlı müzikalinin İzmir prömiyerini gerçekleştireceğiz. 5 Kasım’da bu yıl İzmir Festivali’nde Efes’te sahnelediğimiz ‘Haendel’in Imeneo’ adlı barok operasını sahneleyeceğiz. 12 Aralık’tai Selman Ada’nın ‘Aşk-ı Memnu’ adlı operasının İzmir prömiyerini yapacağız. 13 Şubat’da Fransız besteci Cilea’nın ‘Adriana Lecouvreur’ adlı operasını yine İzmir’de ilk kez sahneleyeceğiz. 27 Mart’da Mendelssohn’un ‘Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası’ adlı balesinin İzmir prömiyerini gerçekleştireceğiz. Bu sezonun son prömiyeri de bir Türkiye prömiyeri olacak. Strauss’un ‘Ariadne auf Naxos’ adlı operasını ülkemizde ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi olarak biz sahneleyeceğiz. Ayrıca, 18 Mart’da Yalçın Tura’nın ‘Şehitler Oratoryosu’nu seslendireceğiz.

  SON PRÖMİYER

  Bu eserler dışında geçen sezon sahnelediğimiz Verdi’nin ‘Simon Boccanegra’, Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’, Chapi’nin ‘La muerte de Garcilaso’, Falla’nın ‘La Vida Breve’, Gounod’nun ‘Romeo ile Juliette’ adlı operaları Adam’ın ‘Korsan’, Verdi’nin ‘Otello’, Minkus’un ‘Don Kişot’, Strauss’un ‘Cinderella’ adlı balelerini sahnelemeye devam edeceğiz. Ali Hoca’nın ‘Aydınlığın Adı ******’ adlı oratoryosu ile ‘Heidi’ adlı çocuk operası ve ‘Kurbağa Prens’ adlı çocuk balesi bu sezon sahneleyeceğimiz eserler olacak. Bunlar dışında çok sayıda resital ve konser gerçekleştireceğiz, turnelerimiz devam edecek. Yeni yıl ve Bahar konserlerimiz olacak” diye konuştu.

  Carmina Burana

  İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 2009-2010 sezonunda sahneleyeceği yeni eserlerden bazıları:

  Carmina Burana: Carl Orff’un bu sahne kantatı önceki yıllarda sunulmuş büyük ilgi ile izlenmişti. Bu kez bale eseri olarak sahnelenecek olan Carmina Burana, Robert North’un koreografisiyle sunulacak. Orkestra şefliğini Tulio Gagliarda Varas ve Caner Ruhselman’ın üstlendiği eseri İngiliz koreograf Julian Moss sahneye uyarlıyor.

  Bir Tenor Aranıyor

  Ken Ludwig’in bu gençlik müzikali 7 Ekim 2009 tarihinden başlayarak İzmir’de ilk kez sahnelenecek. Küçük bir orkestra eşliğinde sunulacak olan eserde şefliği Ali Hoca üstleniyor. Evin Atik Yerli tarafından sahneye konacak olan Bir Tenor Aranıyor, İzmir’in yanı sıra çevre il ve ilçelerde de sahnelenecek.

  Aşk-ı Memnu

  Selman Ada’nın bu operası Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı eserinden alınmış; Tarık Günersel tarafından librettosu yazılmıştır. Aşk-ı Memnu adlı operanın İzmir prömiyeri, 12 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilecek.

  Imeneo Operası

  Geçtiğimiz 18 Haziran 2009’da Efes Odeon’da 23. Uluslararası İzmir Festivali nedeniyle sahnelenen Haendel’in Imeneo operası, 5 Kasım 2009’dan başlayarak Elhamra Sahnesi’nde de sahnelenecek. Eser şef Ercan Yenal yönetiminde, Mehmet Ergüven’in rejisi ile sahneleniyor.

  La Vida Breve

  Türk opera tarihinde ilk kez İZDOB tarafından geçen sezon sahnelenen bu iki İspanyol operası bu sezonda da sahnelenmeye devam edecek. Manuel de Falla’nın La Vida Breve ve Ruperto Chapi’nin La Muerte de Garcilaso adlı operaları sezon içinde üç kez yinelenecek. La Muerte de Garcilaso İspanya’nın Toledo kentinde de üç kez sahnelenmiş büyük ilgi görmüştü. 21.09.2009 01:43 [1763107]

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 6:32 am