Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Tarihî Antoninler Çeşmesi'nden Su Akacak (Özel)

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Tarihî Antoninler Çeşmesi'nden Su Akacak (Özel)

  Mesaj  €F€ Bir Paz Eyl. 20, 2009 2:48 pm

  Burdur'un Ağlasun İlçesinde Bulunan Sagalassos Antik Kenti'ndeki Yaklaşık 1800 Yıllık Antoninler Çeşmesi, Restorasyonu Gelecek Yıl Tamamlanarak Aktif Hale Getirilecek.

  Tarihi milattan önce 6000'lere dayanan Sagalassos Antik Kenti, gün ışığına çıkan tarihi eserleriyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine topluyor.

  Antik kentteki çeşmenin onarımı gelecek kazı döneminde tamamlanarak ziyaretçilere açılacak. Çeşmenin Sagalassos Antik Kenti'nin en görkemli yapılarından olduğunu belirten mimari restorasyon uzmanı Semih Ercan, tarihte yukarı agoraya sosyal ve estetik bir bütünlük kazandırması amacıyla inşa edildiğini belirlediklerini ifade etti.

  Ercan, 10 metre yükseklikte ve 30 metre genişlikteki çeşmenin milattan sonra 500 yıllarında meydana gelen büyük depremden sonra bazı değişiklikler yapılarak kısmen yeniden inşa edildiğinin sanıldığını söyledi.

  Semih Ercan, yapının podyumunun halen ayakta olması ve yapı taşlarının, kırılıp parça parça olmasına karşın, büyük çoğunluğunun mevcut ve çok iyi korunmuş olmasının anıtsal çeşmenin anastilosis tekniği kullanılarak yeniden ayağa kaldırılmasının mümkün olduğunu anlattı.

  Ercan, "Depremde yıkılan anıtsal çeşmenin özgün elemanlarını kullanarak yapıyı ayağa kaldırmak istiyorduk. Bunun da büyük bölümünü gerçekleştirdik. Çevre düzenlemesi yapılarak anıtın çevresiyle uyumlu olmasını sağlayacağız Yukarı agora alanını suyu halen akan çeşmesi ve çevresindeki yapılarıyla yeniden canlandırmak, projenin uzun vadedeki esas hedefidir." dedi.

  Ercan, projenin ikinci aşamasına 2001 yılında, restorasyon ekibine taş ustalarının da katılımıyla başlandığını kaydetti.

  Yapının tamamının ayağa kaldırılmasıyla projenin ikinci aşamasının gelecek yıl tamamlanmasının planlandığını aktaran Ercan, şöyle devam etti: "Yapı bu haliyle sökülüp depreme karşı güçlendirilerek tekrar ayağa kaldırılacak. Gelecek yıl çeşmeden orijinaline uygun şekilde suda akacak."

  Görkemli çeşmenin kalıntıları 1994-1995 yıllarında Belçika Leuven Katolik Üniversitesi'nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Marc Waelkens tarafından yapılan kazılarla gün ışığına çıkartılmıştı

   Forum Saati C.tesi Nis. 21, 2018 7:41 am