Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni Ramazan Ayında 15 Bin Kişi Ziyaret Etti (Özel)

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni Ramazan Ayında 15 Bin Kişi Ziyaret Etti (Özel)

  Mesaj  €F€ Bir C.tesi Eyl. 19, 2009 2:00 pm

  Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni Ramazan Ayında 15 Bin Kişi Ziyaret Etti (Özel)

  Afyonkarahisar Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni Ramazan ayında 15 bin kişi ziyaret etti.
  Sultan Divani Mevlevihane Müze Müdürü Lokman Derya Solmaz, Mevlevi Müzesi'ne olan ilginin her geçen gün biraz daha arttığını söylüyor. Ramazan'dan önce müzeyi her ay 10 bin kişinin ziyaret edip, gezdiğini belirten Müdür Solmaz, ziyaretçi sayısının Ramazan'da yüzde 50'nin üzerinde arttığını ve ziyaretçi sayısının 15 bin kişiyi aştığını kaydetti. Solmaz, bu ziyaretçilerin yüzde 50'sinden fazlasının da Afyonkarahisar dışından gelen ziyaretçiler olduğunu bildirdi.  Müze ziyaretinin ücretsiz olduğunu aktaran Solmaz, "Ramazan'da teravih namazı öncesi müze bahçesinde sema töreni icra ettik. Teravih namazı öncesinde belki de tek sema töreni icra edilen Mevlevihane, Afyonkarahisar Sultan Divani Mevlevihanesi oldu." dedi.

  Son dönemde Mevlevihane Müzesi'ne ilginin arttığını dile getiren Müdür Solmaz, "Konya'daki kadar kıymetli bir Mevlevihane'ye sahibiz. Böyle bir yerde görev yapmaktan onur duyuyorum. Ziyaretçilerin, ziyaret adabına uymaları bizleri memnun ediyor. İnsanımız manevi değerlerimizden olan Mevleviliğin değerini yeniden keşfetmiş durumda. Halkımız Mevleviliğe samimi ilgi gösteriyor." diye konuştu.

  Sultan Divani Mevlevihane Müzesi'ni açıldığı günden bu yana ortalama aylık 10 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini aktaran Solmaz, müze sayesinde Afyonluların misafirlerini gururla gezdirebildiklerini söyledi.

  Sultan Divani ve Afyonkarahisar Mevleviliği'nin tanıtımını yapmayı sürdüreceklerinin altını çizen Solmaz, Sultan Divani'nin Mevlana'nın torunu olduğunu, Mevleviliğin en önemli ikinci durağının Afyonkarahisar olduğunu kaydetti. Solmaz, müzenin Afyonkarahisar turizmine de büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi. (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 3 saat önce.. [1762410]

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 11:36 pm