Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Yeni Sezonda Türk Müziği Vurgusu

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Yeni Sezonda Türk Müziği Vurgusu

  Mesaj  €F€ Bir Paz Eyl. 13, 2009 1:04 pm

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, 2009 -2010 Sezonunu Açıkladı. Ülke Çapındaki Tüm Opera -Bale Müdürlerinin Katıldığı Toplantıda Yeni Eserler ve Projeler Tanıtılırken, Yaşanan Teknik Sorunlar ve Sahne Yetersizlikleri de Dile Geldi

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, 2009-2010 sezonunu açıkladı. Ülke çapındaki tüm Opera-Bale müdürlerinin katıldığı toplantıda yeni eserler ve projeler tanıtılırken, yaşanan teknik sorunlar ve sahne yetersizlikleri de dile geldi.
  Düzenlenen basın toplantısında DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen’e genel müdür yardımcılarının yanı sıra ülke çapındaki tüm DOB müdürleri eşlik etti.

  Tüm illerdeki opera-bale repertuvarları açıklanırken, bu sene Türk eserlere verilen önem özellikle vurgulandı. Yeni Türk eserlerinin yanı sıra, daha önce sahnelenen eserlerin de devam ettiğini söyleyen Gökmen, eserlerin değişik salonlarla sahnelenmesi ile bir sirkülasyon yaratmak amacında olduklarını söyledi. Aynı zamanda cd kaydı da yaparak, daha çok kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Gökmen, verimli, etkili, ekonomik bir sahneleme anlayışı içinde olduklarını da özellikle vurguladı. Gökmen, büyük zorluklara rağmen Doğu illeri turnelerinden de ödün vermeyeceklerini dile getirdi.


  Seyirciyi eğitiyoruz

  Devlet Opera ve Balesi’nin, Türkiye’nin uluslararası alandaki en köklü kuruluşu olduğunu hatırlatan Gökmen, buna bağlı olarak misyonlarına da vurgu yaptı. DOB’un nitelikli müzik, dram ve dans sanatının örneklerini sunmaya çalıştığı vurgulanırken, topyekun bir eğitim anlayışında olduklarının da yine altı çizildi. Gökmen, “Türkiye’nin dışa açılan yüzü”, “Türkiye’nin sesi” olarak tanımladığı Devlet Opera ve Balesi’nin önümüzdeki sene yeni projelerle de büyük ses getireceğini söyledi.

  ÇOCUK OYUNLARI SEFERBERLİĞİ

  YENİ sezonda ülke çapındaki tüm Opera-Bale repertuvarlarında çocuk oyunlarına daha fazla önem verildiği de yine toplantıda altı çizilenler arasındaydı.

  “Eğitimde Kültür Sanat Kozası” projesi kapsamında şimdiye kadar 50 bin çocuğa ulaştıklarını söyleyen DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen, sanatın, eğitimin çocuktan başladığını bu yüzden çocuklara ulaşmanın önemli olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda yeni çocuk oyunlarının prömiyer yapacağını söyleyen Gökmen, geçen sezon sahnelenen temsillerin ise devam edeceğini ifade etti. 13.09.2009 01:43 [1757655]

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 12:13 pm