Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Sinop'ta Helesa Şenlikleri Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Sinop'ta Helesa Şenlikleri Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  Mesaj  €F€ Bir Cuma Eyl. 03, 2010 8:00 am


  Sinop'ta Helesa Şenlikleri Renkli Görüntülere Sahne Oldu
  Sinop Belediyesi ve Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği işbirliğiyle düzenlenen geleneksel "Helesa Şenlikleri" renkli görüntülere sahne oldu.
  Şenliklerin geçmişiyle ilgili bilgiler veren Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Onursal Başkanı Özer Gürbüz, geleneğin Sinop'ta yüz yıllardır sürdürüldüğünü söyledi. Gürbüz, geleneğin olumsuz hava koşulları nedeniyle Sinop'ta demirleyen gemilerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak üzere halktan yardım toplamalarına dayandığını söyledi. Gemicilerin süsledikleri bir sandalı mahalle aralarında maniler söyleyerek dolaştırdıklarını ve halktan yiyecek topladıklarını bildiren Gürbüz, Sinopluların uygulamayı sevmeleri üzerine bunun geleneksel hale geldiğini anlattı. Gürbüz, geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan şenlikleri, dernek ve belediye işbirliğiyle 13 yıldır sürdürdüklerini, daha uzun yıllar yaşatılmasını temenni ettiklerini ifade etti.

  Belediye Başkanı Baki Ergül ise Helesa gecelerini bundan sonraki yıllarda da yaşatmaya çalışacaklarını dile getirdi. Sinop Valisi M. Hakan Güvençer de uzun yıllara dayanan bu geleneği yeniden canlandırdıklarını ifade etti. Vali Güvençer, "13. kez Sinop'un geleceği yepyeni ümitlerle Helesa yelesa nidaları ile ve vira bismillah diyerek ilk adımını atmış olacak." dedi.

  Konuşmaların ardından şenliklere katılan protokol mahalle aralarında maniler söyleyip, balkonlara çıkan vatandaşları selamladı. Her tarafı süslenen Helesa teknesi Aşıklar Caddesi üzerindeki Vali Konağı önüne getirilerek, Vali Güvençer'in kapısı çalındı. Maniler söyleyen Sinoplular Güvençer'den bahşiş istedi. Güvençer mendile sardığı bahşişi görevlilere verdi. Vali Konağı önündeki Helesa ekibine CHP Sinop Milletvekili Engin Altay bahşiş vererek katkıda bulundu. İlginç görüntülerin yaşandığı gecede vatandaşlar ellerindeki fenerlerle protokolle sokak sokak gezerek bahşiş topladı. Sinop Tiyatrosu Oyuncularının giydikleri kıyafetler vatandaşların ilgi odağı oldu. Çok sayıda Sinoplu, evlerinin balkonundan tekneye para atarak katkıda bulundu. Şenlikte toplanan paraların Sinop Yardımseverler derneğine verileceği bildirildi. (Cihan Haber Ajansı)
  Sinop'ta Helesa Şenlikleri Renkli Görüntülere Sahne Oldu

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 1:37 am