Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  12 Eylül Mağduru Ülkücüler, Zindan Önünde Basın Açıklaması Yaptı

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  12 Eylül Mağduru Ülkücüler, Zindan Önünde Basın Açıklaması Yaptı

  Mesaj  €F€ Bir Cuma Eyl. 03, 2010 7:59 am

  12 Eylül Mağduru Ülkücüler, Zindan Önünde Basın Açıklaması Yaptı
  12 Eylül darbesinde cezaevlerinde işkence gören, idamla yargılanan ve arkadaşlarını kaybeden ülkücüler, 30 yıl sonra Tarihi Sinop Cezaevi'nin zindanında referandumda evet demek için biraraya geldi.
  Sinop Cezaevi'nde kalan 12 Eylül mağdurlarından Adnan Baran, yaşadıklarını anlatırken duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı. Atıldığı zindan önünde açıklama yapan Adnan Baran, 12 Eylül'de yapılacak Anayasa Değişikliği referandumunda çıkacak 'evet' oyları ile Türkiye'nin artık darbelerin karanlığından demokrasinin aydınlığına çıkacağını ifade etti.

  Adnan Baran şunları söyledi, "Yaşanan olayların neticesinde bu ülkede 5 bin tane can alındı. Çok büyük çileler çektik. İstikballer heder oldu. Ben de o dönem ardından toplam 11 yıl 8 ay ceza yattım. Sinop Cezaevi'nde 6 ay kaldım. Gördüğünüz bu zindan da ise, bir hafta kaldım. Daha sonra da Mamak Cezaevi'ne gittim. Türkiye'de geçmişte yaşanan o işkenceler, 12 Eylül ile başladı. Buraya da tekrar o günleri hatırlamak için geldik. İstiyoruz ki Türkiye'de tekrar 12 Eylül'ler olmasın. Bu milletin iradesine müdahaleler olmasın. Türkiye'de milli iradenin üzerinden vesayetler kalksın istiyoruz. Biz ülkücü hareket davasından yattığımız için, kendi arkadaşlarımıza özellikle sesleniyoruz. Geçmişte yaşadığımız o günleri unutmamamız gerekiyor. O günleri bizlere yaşatanları da unutmamamız gerekiyor. Dolayısıyla 12 Eylül'de yapılacak referandum da hayır demek geçmişte yaşanan o zulmü, o işkenceyi, o baskıyı kabullenmek demektir. Aynı zamanda insanın kendisini reddetmesi, yaşadıklarını inkar etmesi demektir. Aynı şeylerin tekrar yaşanmaması için özellikle o günleri yaşayan sağıyla soluyla tüm kesimlerin evet demesi gerekiyor."

  İhtilalden iki ay sonra Çorum'dan Sinop'a sürgüne geldiklerini anlatan Baran sözlerini şöyle sürdürdü; "Bizi üç kişi bu zindana kapattılar. İçerisi karanlık ve nemliydi. Ne oturabilirsiniz, ne de yatabilirsiniz. Uyuyacaksanız da ayakta uyumak zorundaydınız. Hücrelerde de bir hafta kaldık."

  12 Eylül ile birlikte, ülkesi için düşünen beyinlerin yok eedildiğini kaydeden Adnan Baran, sağ ve sol görüşlü insanlara Nazi kamplarında yapılmayan işkencelerin yapıldığı sözlerine ekleyerek, daha sonra gözyaşlarını tutamadı.

  Adanan Baran'dan sonra söz alan ihtilal dönemi ülkücülerinden ve 1980 dönemi Sungurlu Ülkü Ocakları Başkanı Baki Karapıçak ise şunları söyledi; "Bunun acılarını bizler çektik. Şehitler, Gaziler, hürriyetler ve istikballer vererek çektik. Kolumuzu bacağımızı vererek çektik. Binlerce arkadaşımız bunun kurbanı olduk. Travmalar, psikolojik rahatsızlıklar geçirdik. Bunun etkileri hala devam etmektedir. Gördüğünüz bu zindanlarda yatan insanların çektiklerini hafife alarak, onları yok sayarak, bizlere, ülkücü tabana ve camiaya sormadan bu anayasa değişikliğini reddediyoruz diye açıklama yaptılar. Bu işkenceleri yaşamış insanlar olarak, 12 Eylül darbecilerinden kalan ne varsa, bütün tortularıyla kazınmasını istiyoruz. Bütün konuştuğumuz ülküdaşlarımız da bunu istiyor. Ben MHP tabanının, ülkücü camianın, büyük ekseriyetle, yapılan bu anayasa değişikliğine inandıkları için, darbecilerin, vesayetçilerin, diktacıların uygulamalarının kaldırılmasını istediklerine canı gönülden inanıyorum." (Cihan Haber Ajansı) 02.09.2010 00:38 [2218425]
  12 Eylül Mağduru Ülkücüler, Zindan Önünde Basın Açıklaması Yaptı

   Forum Saati C.tesi Nis. 21, 2018 7:41 am