Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Stalin'in Son Heykeli de Kaldırıldı

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Stalin'in Son Heykeli de Kaldırıldı

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Haz. 26, 2010 10:32 am

  Stalin'in Son Heykeli de Kaldırıldı  Eski Sovyet lideri Josep Stalin'in doğum yeri olan Gürcistan'ın Gori kentindeki heykeli, Gürcü yetkililer tarafından gizlice kaldırıldı. Heykel, Gürcü vatandaşların alkışları arasında sökülürken, böylece eski Sovyetler Birliği topraklarında Yükselen son büyük boy Stalin heykeli de kaldırılmış oldu.

  Gürcistan'da bir devrin en sembolik heykeli, artık gözler önünde olmayacak.

  Rusya'nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dönemindeki Gürcü asıllı diktatörü Josef Stalin'in anısı, artık kendi ülkesinde bile değer görmüyor. 1978 yılında doğduğu memleketi Gori'nin en merkezi meydanının ortasında bulunan 6 metrelik bronz heykel, önceki gece söküldü.

  Heykelin kaldırılması sırasında meydana toplanan Gürcüler alkış tutarak memnuniyetlerini dile getirirken, bazı vatandaşlar da yatık haldeki heykelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Gürcüler aynı noktaya, 2008 yılında Rusya'yla girişilen savaşın kurbanları için bir anıt dikecek.

  Gürcistan Kültür Bakanı Nika Rurua, bu kararlarını "Stalin milyonlarca masum insanı öldüren biriydi" sözleriyle savundu. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de kararı doğru bulduğunu söyleyerek, heykelin, bir müzeye kaldırılacağını açıkladı.

  "GOODBYE LENİN" FİLMİNİ HATIRLATTI

  Dev Stalin heykelinin, bulunduğu yerden sökülerek götürülmesinin dün gece Gürcistan devlet televizyonunda yayınlanan görüntüleri, "Goodbye Lenin" filminde, Vladimir İlyiç Lenin'in heykelinin kaldırıldığı sekansı anımsattı. Stalin, Lenin'in ölümüyle başlayan sürecin ardından 1920'li yılların sonundan, öldüğü 1953 yılına kadar ülkeyi yönetmişti.

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:44 am