Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  sinop haber : Sinop\'Ta En Büyük Çevreci Mitingi

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  sinop haber : Sinop'Ta En Büyük Çevreci Mitingi

  Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 25, 2010 7:38 pm

  sinop haber : Sinop\'Ta En Büyük Çevreci Mitingi

  Sinop\'Ta En Büyük Çevreci Mitingi

  GREENPEACE'İN EFSANEVİ "GÖKKUŞAĞI SAVAŞÇISI" ADLI GEMİSİ SİNOP'A DEMİRLEDİ. BİNLERCE ÇEVRECİ NÜKLEER VE TERMİK SANTRALLERİ PROTESTO ETTİ


  SİNOP'da 3 termik ve bir nükleer santral kurulmak istenmesine tepki gösteren Greenpeace, Sinop Çevre Platformu ve Yeşil Gebze Çevre Platformu üyeleri miting düzenledi. Greenpeace'in efsanevi "Gökkuşağı Savaşçısı" adlı gemisi ile 14 ülkeden 40 Greenpeace üyesi Gerze'ye geldi. "Nükleersiz Türkiye" turu kapsamında 2 gün kentte kalacaklarını söyleyen Greenpeace Türkiye Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, "Hükümetin kirli enerji politikaları yüzünden Sinop Türkiye'deki kalkınma sıralamasının sonlarında yer alıyor. Hükümet bir anlamda 'ya bunlara razı olun. ya da buradan gidin, burada yaşamayın' diyor" dedi.

  Sinop'un Gerze İlçesi'nde bugün Greenpeace, Sinop Çevre Platformu ve Yeşil Gerze Çevre Platformu tarafından "Termik Santrallere Hayır" mitingi düzenlendi. Miting kapsamında Greenpeace'in "Gökkuşağı Savaşçısı" adlı gemi 22 gün sürecek olan "Nükleersiz Türkiye" turu kapsamında bugün saat 08.00'de İstanbul'dan Sinop'un Gerze Limanı'na geldi. Çevreciler daha sonra saat 11.30'da Okullar Caddesi güzergahında toplandıktan sonra yürüyerek Gerze Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı. Sinop, İstanbul, Samsun ve Ankara'dan gelen binlerce çevrecinin yürüyüşü sırasında polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı miting için 200 polis ve 100 jandarma görev yaptı. Bazı vatandaşlar sloganlar atarak yürüyen termik ve nükleer santral karşıtlarına evlerinin balkonlarından alkışlarla destek verdi. Çevrecilerin Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmasının ardından miting 12.30'da başladı. Bazı katılımcılar miting alanının çevresindeki binaların çatılarına çıkıp 'Mobil, termik, nükleer santral istemiyoruz' pankartları açtı. Ellerinde 'Termik ölüm istemiyoruz. Çernobil yetmedi mi? Soluğuma dokunma. Termik santral istemiyoruz. İnsan ve doğa düşmanı santrale hayır' yazılı dövizler taşıdı. Çok sayıda çocuğun da katıldığı mitingde vatandaşlar AKP aleyhine sloganlar attı.

  14 ÜLKEDEN 40 GREENPEACE ÜYESİ GERZE'YE GELDİ

  Mitingde konuşma yapan, Greenpeace Türkiye Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, Sinop'ta yapılmak istenen termik ve nükleer santrallere 'dur' demek için 14 ülkeden 40 Greenpeace üyesinin Gerze'ye geldiğini belirterek "Hükümetin kirli enerji politikaları yüzünden Sinop Türkiye'deki kalkınma sıralamasının sonlarında yer alıyor. Hükümet bir anlamda 'ya bunlara razı olun. ya da buradan gidin, burada yaşamayın' diyor. Ama geç kalmış değiliz. Hala Sinop'ta çok ciddi bir mücadele var" dedi.

  GREENPEACE'İN TEMEL AMACI KENDİSİNİ KAPATMAKTIR

  Daha sonra Rusya'dan gelen Greenpeace üyesi ve Enerji Uzmanı Vladimir Guprov bir konuşma yaptı. Genelde Rusya'da insanlar bizlere katılıyor ama biz burada sizlere katıldık. Greenpeace'in temel amacı kendisini kapatmaktır. Eminim sizlerin yardımlarıyla bizde çevre sorunlarını ortadan kaldıracağız ve Greenpeace'i kapatacağız. Yarın Çernobil felaketinin 24'üncü yıl dönümü. Bu felaketten öğrenmemiz gerekenler var. Hiçbir zaman nükleer endüstrisine güvenmeyin "diye konuştu. Konuşmalar nükleer karşıtlarının sloganlarıyla yer yer bölündü.

  TERMİK SANTRALDE YILDA 4 MİLYON TON KÖMÜR YAKILACAK

  Mitingde konuşma yapan Sinop'un CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül'de İzlanda'da patlayan yanardağ sonrasında bütün Avrupa'nın kül bulutlarıyla kaplandığını belirterek "Termik santrallerin bacasından çıkan küller çöktüğünde biz ne yapacağız. Gerze'ye kurulması planlanan termik santralde yılda 4 milyon ton kömür yakılacak. Bu kömürlerden 69 bin ton kömür çıkacak. Havaya karışan ucucu kül miktarı ise 390 bin ton olacak. O zaman Sinop halkı ne yapacak" şeklinde konuştu. Miting yapılan konuşmalarla devam etti.

  GREENPEACE'İN EFSANEVİ "GÖKKUŞAĞI SAVAŞÇISI" ADLI GEMİSİ GERZE'DE 2 GÜN KALACAK

  Bu gün ve yarın Sinopta olacak Greenpeace'in efsanevi "Gökkuşağı Savaşçısı" adlı gemisi ise 'Nükleersiz Türkiye turu kapsamında Sinop'un ardından İzmir, Antalya ve oradan da Mersin'e gidecek. İlk Gökkuşağı Savaşçısı isimli gemi (Rainbow Warrior) 1955 yılında yapılmış bir balıkçı teknesiydi. Fakat 1985 yılında gemide yaşanan patlama sonucunda kullanılamaz hale geldi. İkinci ve şu an hizmet veren Gökkuşağı Savaşçısı isimli gemi (Rainbow Warrior) ise 1957'de yapılmış bir balıkçı teknesiyken 1987'de Greenpeace tarafından satın alınarak çeşitli onarımların ardından 10 Temmuz 1989'da Hamburg limanında halka tanıtıldı. 55 metre boyundaki geminin 765 metrekarelik yelkenleri 5-6 deniz mili hız sağlarken, motorun da devreye girmesiyle hızı 12-13 deniz mile çıkabiliyor. Gemide 5 adet şişme bot bulunuyor. Ayrıca gemide sıcak su için güneş panelleri, atık su arıtma sistemi, uydu iletişim cihazları ve şişme botlar için yön bulma sistemi de bulunuyor.

  ---KUTU---

  Sinop'un Erfelek İlçesi'ne Akfen Enerji A.Ş. tarafından bin 600 mw'lik, Gerze İlçesi'ne Anadolu Enerji A. Ş. tarafından bin 200 mw'lik, Ayancık İlçesine ise Düzhan Enerji A. Ş. tarafından 600 mw'lik termik santraller kurulmak isteniyor. İnceburun Yarımadası'nın Yalancıgerne mevkiine ise Güney Kore Elektrik Enerjisi Şirketi (KEPCO) tarafından toplam 4 bin 600 mw'lik bir nükleer santral kurulması planlanıyor.

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:57 am