Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünya'dan haberler ABD'ye Tepki için Çekilen Elçi Döndü

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünya'dan haberler ABD'ye Tepki için Çekilen Elçi Döndü

  Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 06, 2010 7:42 pm

  Dünya'dan haberler ABD'ye Tepki için Çekilen Elçi Döndü

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Amerika'dan kendilerini tatmin edici cevaplar aldıklarını söyledi.

  1915 Ermeni iddialarının ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde kabul edilmesinin hemen ardından Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan sabah saatlerinde Amerika'ya döndü.

  Dönüş öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamada bulunan Tan, Ankara'ya konuyla ilgili istişare yapmak amacıyla çağrıldığını vurgulayarak, "Vermek istediğimiz mesaj ilgili muhataplarca alındı ve algılandı. Bunun karşılığında bizde tatmin olduğumuz cevapları aldık. Benim de artık görevimin başına dönme zamanım geldi." dedi.

  Hafta sonunda yapılacak olan Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacak olan Başbakan ve ilgili bakanları Amerika'da karşılayacağını belirten Tan, bu süreçte başlayan olumlu havanın sürmesini umut ettiğini kaydetti.

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan bir ay aradan sonra görev yerine geri döndü. Eşi Fügen Tan ile ABD'ye gidebilmek için 3.5 saat VIP salonunda bekleyen Büyükelçi Tan, bu süreyi telefon görüşmeleri yaparak geçirmeye çalıştı.

  Büyükelçi Namık Tan, sözde Ermeni iddialarına ilişkin kararının ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde kabul edilmesi üzerine tepki için 5 Martta Türkiye'ye gelmişti.

  Washington'a gitmek üzere THY'nin tarifeli uçağıyla saat 09.05'de eşiyle Ankara'dan İstanbul'a gelen Büyükelçi Tan, açıklama yaptığı gerekçesiyle konuşmadı. ****** Havalimanı VIP Salonu'nda eşiyle saat 11.00'deki New York uçağının kalkışını beklemeye başlayan Namık Tan bir süre sonra uçağın 1.5 saat rötar yaptığını öğrendi. Büyükelçi, gecikmeyle birlikte 3.5 saati bulan zamanın çoğunu VIP girişi önünde telefon görüşmeleri yaparak geçirdi.

  Namık Tan, saat 12.35'te New York aktarmalı olarak Washington'a gitmek üzere eşiyle İstanbul'dan ayrıldı


  (CİHAN)

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:48 am