Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Sinop haber : Beyoğlu'nda 'Sürdürülebilir Enerji' Yürüyüşü

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Sinop haber : Beyoğlu'nda 'Sürdürülebilir Enerji' Yürüyüşü

  Mesaj  €F€ Bir C.tesi Mart 27, 2010 1:32 pm

  Sinop haber : Beyoğlu'nda 'Sürdürülebilir Enerji' Yürüyüşü

  Avrupa ile eş zamanlı olarak, 50'den fazla sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 'Sürdürülebilir Enerji' yürüyüşü yapıldı.

  Yürüyüşe katılan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, her fikrin kendisini Beyoğlu'nda ifade etme imkanı bulduğunu belirtti. Dünyanın geleceği açısından enerjinin çok önemli bir alan olduğunu ifade eden Demircan, bu konuyla ilgilenen Sivil Toplum Kuruluşlarını Beyoğlu'nda görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Sürdürülebilir Enerji Platformu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu da Sürdürülebilir Enerji Haftası'nın Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de kutlanmasını gelenekselleştirmek için ilk defa böyle bir yürüyüş başlattıklarını ifade etti. Karaosmanoğlu, 'Her yıl bu projeyi daha ileriye taşıyacağız. Sürdürülebilir enerji için ele ele yürüyeceğiz' dedi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan gurup, ellerinde pankartlarla Beyoğolu Belediye Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Belediye Başkanı Demircan ve Prof Dr. Karaosmanoğlu, 'Ginger'a binerek, enerjisiz araçlara dikkat çekti. Yürüyüşçüler, rüzgar, güneş, çevre, atık ve enerji verimliliğini simgeleyen kostümler giydi.

  - TAKSİM'DE 'İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ' PROTESTOSU-

  Öte yandan, Küresel Eylem Topluluğuna üye bir grup, Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanarak, küresel iklim değişikliklerine dikkat çeken sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan topluluk üyesi Nuran Yücel, Bengal Körfezi'ndeki küçük bir adanın küresel ısınma nedeniyle sulara gömüldüğüne dikkati çekti.

  İklim değişiklerini durdurmak için atılacak en ufak adımın bile önemli olduğunu ifade eden Yücel, gerçekçi çözümlerin üretilmesi gerektiğini belirtti. Kamu yararına hareket edilmesini ve sosyal devletin gereklerinin yerine getirilmesini istediklerini belirten Yücel, 'Hükümete, 'Rüzgar, güneş, dalga ve jeotermal enerji kaynaklarından enerji elde edilmesi için seferberlik ilan et, 47 kömürlü termik santralden, 1700'e yakın HES projesinden, Sinop'ta, Akkuyu'da kurulmak istenilen nükleer santralden ve İstanbul için düşünülen 3. köprüden vazgeç' diyoruz' dedi.

   Forum Saati C.tesi Nis. 21, 2018 7:36 am