Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Sarkozy Hezimete Uğradı Dünya'dan haberler

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Sarkozy Hezimete Uğradı Dünya'dan haberler

  Mesaj  Admin Bir Ptsi Mart 22, 2010 8:45 pm

  Sarkozy Hezimete Uğradı
  Dünya'dan haberler

  Fransa'da bölgesel seçimlerin ikinci turu sonunda, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ağır yenilgiye uğradı. Başbakan François Fillon'un istifası gündemde.

  Fransa'daki bölgesel seçimlerin ikinci turu sonunda Halk Hareketi Birliği (UMP), ülke sınırları içindeki bölgelerden yalnızca 'sağın kalesi' diye anılan Alsace'ı elinde tutmayı başardı. ikinci kale olarak görülen Korsika ise sola kaptırıldı. Her ne kadar denizaşırı bölgelerden Reunion ve Fransız Guyanası da henüz muhafazakârların elinde olsa da bu iki bölge ulusal politikada önemli bir ağırlığa sahip değil.

  Hezimetin sorumluluğunu üstlenen Başbakan François Fillon sağ seçmeni ikna edemediklerini, bu yüzden sandıktan solun galip çıktığını söyledi. Fillon, "Sonuçlar solun seçimlerdeki başarısını ortaya koyuyor. Seçmenlerimizi yeterince ikna edemedik. Bu bizim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Sorumluluğun bana düşen bölümünü kabul ediyorum ve bu konuyu cumhurbaşkanıyla görüşeceğim. Ancak Fransa gibi büyük bir ülkede bölgesel seçimlere bakarak tüm ülkeyi yönetemezsiniz" dedi.

  Sosyalistlerin başarısı

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sarkozy'nin rakibi olan Sosyalist Segolene Royal, Seçim bölgesi Poitou-Charentes'de yüzde 60'dan fazla oy aldı. Royal'a göre bölgesel seçimlerin sonuçları aynı zamanda ulusal düzeyde de önem arz ediyor. Royal şöyle konuştu:

  "Bölgeler haksız bir hükümet politikasına karşı kale işlevini yerine getirdi. Sonuçlar bu direncin başarısını ortaya koyuyor."

  Fransız Sosyalist Parti'nin lideri Martine Aubry ise muhalefetin başarısıyla ilgili sade bir açıklama yapmakla yetindi. Aubry, "Seçim kampanyasında verdiğimiz sözleri yerine getirmek, yeni iş imkânları ve gençler için yeni bir gelecek yaratmak için bir an evvel görevimizin başına geçeceğiz. Karşı karsıya olduğumuz mücadele göz önünde bulundurulduğunda yitirilecek bir dakikamız bile yok" dedi.

  Le Pen sürpriz yaptı

  Diğer yandan muhalefetin şu an için elle tutulabilir alternatif bir planı bulunmuyor. Bölgesel seçimlerin sürpriz ismi ise aşırı sağcı Jean-Marie Le Pen oldu. Le Pen'in partisi, Sarkozy'nin "bu partinin siyaset sahnesinden silindiği" yönündeki eleştirilerinin aksine yaklaşık yüzde 10 oranında oy almayı başardı.

  Bölgesel seçimlerin ikinci turuna katılım oranı yüzde 51 olarak açıklandı. Seçime katılımın bu denli düşük olması nedeniyle medyada, "giderek artan işsizlik oranı ve bütçe açığını kapatmak için hükümetin kamu giderlerini düşürmesinden rahatsız olan seçmenin, Sarkozy ve iktidar partisini sandıkta cezalandırdığı" yorumları yapılıyor.

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 1:50 am