Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Batı'dan İran'a Yeni Nükleer Teklif

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Batı'dan İran'a Yeni Nükleer Teklif

  Mesaj  Admin Bir Ptsi Şub. 15, 2010 5:09 pm

  Dünyadan haber : Batı'dan İran'a Yeni Nükleer Teklif  Uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüren İran, tıkanan nükleer görüşmelerde Batılı devletlerden yeni bir teklif aldığını açıkladı. Fransa ve Rusya ise Tahran'dan gelen açıklamayı yalanladı.

  URANYUM SAFLIK SEVİYELERİ - GRAFİK

  ILNA haber ajansına konuşan İran'ın Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Tahran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretme kararı vermesinin ardından, Fransa, Rusya ve ABD'nin sorunun çözümü için bu ülkeye yeni bir öneride bulunduğunu söyledi.Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) geçtiğimiz Ekim ayında İran'a, düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışına göndermesi karşılığında Rusya ve Fransa'dan nükleer yakıt sağlamayı teklif etmiş, ancak Tahran yönetimi bu öneriye Batılı devletleri tatmin edici bir cevap vermemişti. Nükleer yakıt eline geçmeden uranyumunu göndermeyi reddeden İran aynı zamanda, takasın kendi toprakları üzerinde olmasını talep etmişti.

  Salihi son teklifin detaylarını tam olarak açıklamadı ancak şu ifadeyi kullandı: "Yeni teklif, İran'ın nükleer yakıt ihtiyacını karşılamasına cevap verecek nitelikte olursa, bu İran'ın sadece uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmesini durdurmasına yardımcı olur."

  Salihi, "Nükleer yakıt karşılığında uranyum takasının gerçekleştirilmesi konusunda fikir sahibi olan birçok ülke İran'la temasa geçti. Şu an bunları değerlendiriyoruz" dedi.

  FRANSA VE RUSYA'DAN YALANLAMA

  Ancak İranlı yetkilinin açıklamalarına Fransa ve Rusya'dan yalanlama geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, böyle bir teklifin söz konusu olmadığını söyleyerek, "Mr. Salihi şunu bilmelidir ki, yapılan tek öneri Ekim ayında yapılan tekliftir" dedi.

  Interfax haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri de İran'a böyle bir teklifte bulunulmadığını açıkladı.

  İran geçtiğimiz hafta yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumda ilk parti üretiminin tamamlandığını bildirmiş ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

  İran, nükleer programını barışçıl amaçlarla sürdüğünü açıklarken, başta ABD olmak üzere uluslararası kamuoyu Tahran'ın bu teknolojiyi nükleer silah üretiminde kullanmasından endişe ediyor.

  DAVUTOĞLU, İRAN'A UÇUYOR

  Türkiye, İran ve Batılı devletler arasında yapılması planlanan nükleer takasa ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıklarken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yarın Tahran'a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Davutoğlu'nun İran'da başta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad olmak üzere üst düzey yetkililerle bu konuyu görüşmesi bekleniyor.

  Pazar günü Katar'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gün içerisinde düzenlediği bir basın toplantısında, "UAEK, Türkiye'nin takas işleminde merkez vazifesi görebileceğini söyledi. Eğer böyle bir görev üzerimize düşerse, biz de bu takas işleminin yapılması için her zaman hazırız” dedi.

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 1:58 am