Büyük Sinop Forum Sitesi









Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Buz Altında 101 Yıl İçilmeyi Bekledi

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Buz Altında 101 Yıl İçilmeyi Bekledi

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Şub. 06, 2010 12:25 pm

  Dünyadan haber : Buz Altında 101 Yıl İçilmeyi Bekledi




  Antarktika keşfine çıkan maceraperest, içinde viski ve konyak bulunan sandıkları buzun altına gömdü. Tam 101 yıl sonra bu viskilere ulaşıldı. Viskileri üreten şirket, aynı viskiyi yeniden piyasaya süreceğini açıkladı.

  Antarktika’nın keşfinde yer alan en ünlü kâşiflerden Sir Ernest Henry Shackleton’ın 100 yıldan daha uzun bir süre önce kamp yerine gömdüğü sandıklar dolusu viski ve konyak, yapılan çalışmalarla gün ışığına çıkarıldı.
  Ünlü kâşifin kaldığı kamp yerindeki barakasında kazı çalışmalarını yürüten Yeni Zelanda Antarktik Miras Vakfı ekibi, 1909 yılında keşif ekibi tarafından gömülmüş olan sandıklara ulaştı. Ekip üyeleri, sandıklardan bazılarının çatlamış olmasına rağmen şişelerin el değmemiş bir halde bulunduklarını belirtti. TEKRAR ÜRETİLECEK

  Sandıkların üzerinde Chas. Mackinlay & Co ve The Hunter Valley Distillery Limited Allandale (Avustralya) etiketleri olduğunu belirten ekip, büyük bir servet elde etmiş kadar sevindiklerini belirtti.

  Yetkililer 2006 yılında sandıkların barakanın döşeme tahtası altında tespit edildiğini ancak çok derinde bulundukları için ulaşmanın mümkün olmadığını belirtti.

  Sandıkların çıkarılmasının ardından, kâşif Shackleton’a içkileri satan Whyte&Mackay şirketi, gün ışığına çıkarılan şişelerden örnekler alınacağını ve bu orijinal içkinin tekrar üretilmeye çalışılacağını açıkladı.

  CENNETTEN BİR ARMAĞAN

  Şirketin üretim uzmanlarından Richard Peterson, içkinin orijinal tarifinin bilinmemesi yüzünden yapılan keşfin yüzyıl öncesine ışık tutabileceğini söyledi ve keşfin viski sevenler için cennetten gelen bir armağan olduğunu söyledi.

  Kâşif Shackleton’ın ekibi 1907 yılında Güney Kutbu'na başlattıkları seferde kutup noktasına 180 kilometre kala geri dönmek zorunda kalmıştı. 1909 yılına gelindiğinde, ağır şartlar yüzünden keşiflerini iptal etmek zorunda kalan ekip, yanlarındaki malzemelerin bir kısmını geride bırakmıştı.

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 1:43 am