Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Yıldız: "Nabucco Genel Kurula Sunulacak"

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Yıldız: "Nabucco Genel Kurula Sunulacak"

  Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 02, 2010 10:13 pm

  Yıldız, İNTES tarafından Sheraton Otelinde düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Gündemi'' konulu toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Nabucco Projesine dönük sorular üzerine Yıldız, Proje Destek Anlaşmasıyla ilgili çalışmalar kapsamında 3 toplantı yaptıklarını, milli şirketin kurulmasına dönük sürecin devam ettiğini, önümüzdeki ay içerisinde bunların tamamlamış olacağını kaydetti.

  Nabucco'nun hem kaynak tedariki hem de yapılanmasıyla ilgili takvimin istedikleri yönde ilerlediğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

  ''Geçtiğimiz hafta içerisinde yeterli talep alınır mı alınmaz mı gibi bir konu gündeme gelmişti. Avusturyalı OMV'nin yetkilisi Auli'nin bir demeci olmuştu. Demecin tamamına baktığınızda demecin içerisinde şu anda taleplerin iki hatta zaman zaman da üç katına çıktığına dahi ifadeler bulacaksınız. (Talep gelmemesi halinde ne olur?)diye sormuşlar. Tabiki (talep gelmezse ticari bir projedir gereği yapılır) demiş ve o ön plana çıkarıldı. Şu anda talep projeksiyonu 2-3 katı civarında değişmektedir. Kaynak ülkeleri ile yaptığımız görüşmelerde Azerbaycan ve Türkmenistan'la ilgili bir kısım gelişmeler vardır. Bunlar somutlaştığında tekrar kamuoyu ile paylaşacağız''

  Bir soru üzerine de Yıldız, AK Parti Grubunun kapalı oturumunda Nabucco'ya ilişkin milletvekillerini bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirterek, ''bu hafta içinde TBMM Genel Kurulunda sıra bulursa, bu hafta yoksa önümüzdeki hafta sayın Başbakanımızın imzalamış olduğu hükümetler arası anlaşma TBMM Genel Kuruluna sunulacak'' dedi.

  -AZERİ GAZINDA MAKUL FİYAT-

  Azerbaycan ile Şahdeniz konusunda bir sıkıntının olup olmadığının sorulması üzerine ise Yıldız şu değerlendirmede bulundu:

  ''Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'la bize göre bir problem yok. Bizim 15 Nisan 2008'den bu yana sürdürülemez olduğuna inandığımız fiyatla biz gaz almıyoruz. Biz artırdığımız, artıracağımız ve mutabakat kaldığımız fiyatla gaz alacağımızı açıkladık, bunun kamuoyuna deklare ettik, Azeri kardeşlerimize de beyan ettik. O yüzden bizim eski fiyatla faturalanmış olmasına rağmen gazın fiyatının sürdürülemez olduğuna biz de inanıyoruz. Bu fiyatın mutlaka hem makul bir fiyat olmasını biz de istiyoruz. O yüzden (eski fiyattan gaz alınıyor) denmesini eksik ve yanlış bir bilgi olarak nitelendiriyorum. Bununla ilgili Azerbaycan'dan aldığımız gaz fiyatına muhtemel gelebilecek rakamı biz zaten hesaplarımıza dahil ettiğimiz için bizim için bu konuda sürpriz bir şey de yok. Bizim verdiğimiz fiyatın makul olduğu konusunu onlar da söylediler. Biz hem kendimize, ülkemizin menfaatleri doğrultusunda hem de Azerbaycan'a makul gelebilecek bir fiyatı zaten teklif etmiştik. Yani tek yanlı değil, bir noktada uzlaştırabilecek bir fiyat olduğunu söylemiştik.''

  Fiyatın ne olacağının sorulması üzerine Bakan Yıldız, gizlilik anlaşmasına gereği fiyat telaffuz etmediklerini ama bunun makul bir rakam olduğunu söyledi.

  Bir soru üzerine de Yıldız, ödemenin anlaşma imzalandıktan sonra yapılacağını bildirdi. (Anadolu Ajansı)

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:50 am