Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Ülkede cesetler sokağa sığmıyor

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Ülkede cesetler sokağa sığmıyor

  Mesaj  Admin Bir Cuma Ocak 15, 2010 9:26 pm

  Cesetler Sokaklara Sığmıyor

  Kızıl Haç, Haiti'de 50 bin kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Geride kalanlar açlık, susuzluk ve hastalık tehdidi altında. Ülkedeki altyapının yerle bir olması yardımlar gecikiyor. En büyük sorun ise sokaklardaki cesetler.

  Haiti'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki şiddetli depremin bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Depremde kaç kişinin hayatını kaybettiği kesin olarak bilinmiyor, ancak uluslararası yardım örgütü Kızıl Haç yetkilileri en az 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini sanıyor.

  Haiti'de depremden sağ kurtulanlar ise ölüm � kalım savaşı veriyor. Ülkedeki altyapının yerle bir olması nedeniyle uluslararası toplumun yardımları ulaştırılamıyor.

  Cesetlerle barikat

  Özellikle başkent Port au Prince'den gelen haberler ise ülkedeki kaosun ne boyutlarda olduğunu gösteriyor. Depremin merkez üssünün sadece 16 kilometre uzağında bulunan başkentte sokakların tamamen cesetlerde dolu olduğu belirtiliyor.

  Hatta depremin ardından yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet eden kızgın Haitililerin de cesetlerle yollara barikatlar kurduğu belirtiliyor. Time dergisinin foto muhabiri Shaul Schwarz, kentin merkezinde cesetler ve kayalarla kurulan en az 2 barikat gördüğünü söylüyor.

  Yapılacak en önemli işin sokaklardaki cesetlerin toplanması olduğunu belirten Haitili yetkililer de ancak bunun için gerekli malzemeleri olmadığını söylüyor. Uzmanlar, hava sıcaklığının 27 derece olduğu bir ortamda sokaklardaki cesetlerin hastalıklara neden olacağı konusunda uyarıyor.

  Konferans hazırlıkları

  Bu arada uluslararası toplum da Haiti için harekete geçti. ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Brezilya, Kanada ve diğer ülkelerle birlikte, deprem felaketinin vurduğu Haiti'nin yeniden kalkınması ve imarı için vakit geçirmeksizin uluslararası bir konferans hazırlıkları için birlikte çalışmaya karar verdi.

  Fransa Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, bu çerçevede Sarkozy'nin Brezilya Devlet Başkanı Luiz ınacio Lula da Silva ve Kanada Başbakanı Stephen Harper ile görüşeceği açıklandı.

  Google'den bir milyon dolar

  Öte yandan internet devi Google'dan yapılan açıklamada, deprem kurbanlarına yardım yapan kuruluşlara destek olarak bir milyon dolar bağış yapılacağı ve yardım ekipleri için teknolojik olanaklar sunulacağı kaydedildi.

  Sinema sanatçıları Brad Pitt ve Angelina Jolie'nin de Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne bir milyon dolarlık bağışta bulunduğu açıklandı. Depremde, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün yönettiği üç hastane hasar görmüştü.

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 3:03 am