Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Filistin Konvoyu'na Yol Açıldı

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Filistin Konvoyu'na Yol Açıldı

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 06, 2010 10:13 pm  Mısır'ın izin verdiği Filistin Konvoyu 139 araç içindeki yolcu ve yardım malzemeleri ile Gazze'ye girebilecek. Diğer kamyonlar ise ya Türkiye'ye geri dönecek ya da Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarına gidecek. Verilen izin Gazze'de sadece 48 saat kalınmasına yetiyor.

  1 POLİS ÖLDÜ

  Mısır'ın Gazze sınırında polisle göstericiler arasında çıkan arbedede bir Mısır polisinin vurularak öldürüldü.

  POLİS İZİN VERMEDİ

  Mısır'ın El Ariş Limanı'nda bir araya gelen uluslararası yardım konvoyu, Mısır yetkili makamlarının konvoyda bulunan 57 araca Gazze'ye giriş izni vermemesi üzerine protesto gösterileri yapmıştı.

  KONVOYA TAŞLI SALDIRI

  AA'ya bilgi veren İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Basın sorumlusu Salih Bilici, "konvoyun bulunduğu El Ariş Limanı önüne yerleştirilen Mısır çevik kuvvet polisi arasında yer alan bazı sivil polislerin konvoya taş attığını ve gerilimi yükselttiğini" söyledi. "Limanda bulunan konvoy katılımcılarının polisin taş atmasına karşılık verdiğini" anlatan Bilici, taşlı çatışmanın yaklaşık 15-20 dakika sürdüğünü kaydetti.

  "Çatışma sırasında Mısır polisinin konvoyda bulunanlara coplarla saldırdığını ve biber gazı kullandığını" ifade eden Bilici, "Çevik polisle birlikte panzerler ve itfaiye araçları da liman önüne konuşlandırılmıştı" dedi.

  AFP haber ajansı konvoydakiler ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmada 40 eylemci ve 15 polis memurunun yaralandığını bildirdi.

  YEDİ KİŞİ GÖZALTINDA

  Mısır polisi ile yaşanan taşlı çatışma sırasında Murat Mercan, Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir, Mehmet Nil Hıdır ve Seracettin Karayağız'ın da konvoyla birlikte olduğunu belirten Bilici, aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu yaklaşık 40 kişinin yaralandığını kaydetti.

  Yaralılar için ambulans istediklerini ancak ambulansın 1 saat geç geldiğini anlatan Bilici, yaralıların hastaneye gönderilmeye başlandığını söyledi.

  Bilici, konvoyda bulunan 7 kişinin Mısır polisi tarafından gözaltına alındığını belirterek, "Biz liman içine çekilmiş durumdayız. Limanın deniz tarafına Mısır askeri hücum botları yerleştirildi" dedi.

  Grupta bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İngiliz Parlamenter George Galloway ve Türk milletvekilleri Mısırlı yetkililerle sorunu çözmek için görüşmelerini sürdürüyor. Sorunun çözülmesi için Türkiye Dışişleri Bakanlığının da devrede olduğu bildirildi. Türkiye'deki Mısır büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

  MISIR HALKINDAN DESTEK YOK

  Mısır halkından herhangi bir destek görmediklerini kaydeden Bilici, limanda bulunan Türk milletvekillerinin Mısırlı yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.

  Gazze'ye yardım konvoyunun 15 Aralıkta Türkiye'den ayrılmasından yana Mısır'ın çeşitli gerekçelerle konvoya engel çıkardığını savunan Bilici, gerginliğin Mısır'ın konvoyda bulunan 57 araca el koymak istemesi ile tırmandığını kaydetti.

  Bilici, Mısır yetkili makamlarının, birkaç ay önce Amerikan vatandaşı kişiler tarafından Mısır'dan satın alınan ancak Türk plakası bulunan araçların Gazze'ye geçmesini istemediğini ifade etti.

  Bilici, Mısırlı yetkililerin bugün "aralarında Türklere ait araçların da bulunduğu pick up ve tırların Gazze'ye geçişine izin vermeyeceklerini" söylediklerini kaydetti.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:42 am