Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Helaldı ulaşım, eğitim, coğrafi,sağlık,bitki örtüsü,tarım hayvancılık,

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Helaldı ulaşım, eğitim, coğrafi,sağlık,bitki örtüsü,tarım hayvancılık,

  Mesaj  Admin Bir Cuma Ara. 25, 2009 8:05 pm  Cografi Durumu:

  Sinop ilinin sahil şeridinde yer alan batısında Türkeli, doğusunda Ayancık, kuzeyinde ise Karadeniz vardır. Güney kısmında ise heybetli Isfendiyar dağları ve yeşil ormanlarla kaplıdır. Beldenin hemen ortasından geçen Helaldı ırmağı, çevre köylerden akan dereleri toplayarak, Karadeniz´e dökülür.
  Sahilindeki kumsalı ile ünlü, yaz sezonunda turist akımina uğrayan YALI plajı, görülmeye değer.
  Iklimi :
  Beldede batı ve doğu Karadeniz iklim özelliklerine rastlamak mümkündür. Yazın ve kışın sıcaklık ortalamalarında büyük bir fark görülmektedir. Mevsimler yağışlı geçer ve nem orani yüksektir. Don olayları eskisi kadar sert olmamakla beraber, beldede kar yağışı bolca görülmektedir.
  Bitki Örtüsü :
  Helaldi bir sahil beldesi olduğundan, yeşil ormanların kucağındadır. Güney kısımlarında orman alanları çoktur. Beldede Tabiatla ilgili her rengi görmek mümkündür.Kışın dahi yeşilliğini kaybetmez. Her mevsim yeşil kalan çam,köknar,bilyedin, zeytin ve defne agaçları sayesinde bu görünümünü korur. Bölge orman bakımından ilin en zengin bölgelerinden birisidir. Zindan ormanlarında çam, köknar, kayın, gürgen, meşe, kestane, kavak ve dişbudak baslica agaç türlerini teşkil eder. Orman içerisinde sari ve mor renkli orman gülleri ve defnede bol miktarda bulunmaktadır.
  Ulaşım:
  Helaldı´ya ulaşım kara ve denizyolu ile mümkündür. Karayolu: Beldemiz, sahilden geçen sahil yolunun üzerindedir. Bağlı bulunduğu ilçeye( Türkeli) 4km ve Doğusunda bulunan Ayancık´a da 25 km uzaklıktadır. Denizyolu: Helaldı Balıkçı barınağı 2006 senesinde faliyete geçmiştir. Büyük boylardaki yatların dahi rahatlıkla girebilecekleri ve demirleyebilecekleri bir hacimde olan Helaldı limanı, denizyolu ile gelen ziyaretçileri büyük bir zevkle ağırlayacaktır.
  Ekonomik Durum:
  Tarım ve Hayvancılık:
  Kıyıdan hemen yükselen dağların arasında tarıma elverişli büyük alanlar bulunmamaktadır. Arazinin engebeli olması nedeniyle makina tarımı yapılamamaktadır. Tarımla uğraşanlar haala saban kullanmaktadır. Son zamanlarda ufakda olsa seracılık yapılmaktadır.
  Tarıma uygun yeterli alan bulunmadığından, halkin %70 i büyük şehirlere yada yurtdışına gitmişlerdir. Yaz sezonunda nüfus bir hayli arttığı için bölgede yetiştirilen sebzeler yeterli gelmemektedir ve diğer şehirlerden temin edilir.
  Hayvancılık : Tarım hayvancılığı desteklemediği için ticari hayvancılık yapılamamaktadır. Komşu köylerde, her ailenin kendi geçimini sağlayacak kadar hayvan bulunmaktadır.
  Geçim kaynakları :
  Belde halkının % 70'i yurt dışında işçi olarak çalıştığından ortalama 1.000 olan nüfus 7. ve 8. aylarda 4 bine ulaşmaktadır. tabiiki sonuçta Beldeye bol miktarda döviz gelmektedir. Bu da beldede bina yapımını, dolayisiyla inşaat sektörünü geliştirmekte, Belde ticaretine canlılık katmaktadır. Inşaat işçiliği Beldenin önemli geçim kaynağıdır. Bunun yanında beldede internet kafeler, düğün salonları, çay bahçeleri, lokantaları vardır. Diğer önemli gelir kaynağı ise balıkçılıktır. Balık sezonunda Amatör ve profosyenel balıkçıların uğrak yeridir. Balıkçılık kooparatifide dulunan beldede, hemen hemen her türlü balık avlanılmaktadır.
  Sanayi ve Ticaret:
  Beldede bir adet parke fabrikası, cam fabrikası, kereste biçim atölyeleri, mobilya atölyeleri, marangozhaneler, tekstil ve tel fabrikalari mevcuttur. Belde merkezinde irili ufaklı marketler, sanayi alanı, küçük el sanatları atölyeleri vardır.
  Eğitim:
  Beldemizde bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. 8 Branş öğretmeni, 8 sınıf öğretmeni, görev yapmaktadır. Öğrenci sayısı ise 248 dir.
  Okulumuz sekiz yıllık bir ilköğretim okulu olup, normal öğretim yapılmakta ve öğrenciler gündüzlü olarak okumaktadır. Okulumuzda seçmeli olarak Sportif Etkinlikler, Bilgisayar dersleri verilmektedir ve 5000 adetlik bir kütüphanemizde mevcuttur.
  Sağlık:
  Beldemizde bir sağlık ocağı ilçemiz Türkeli´nde ise sağlık ocağı ve hastahanemiz bulunmaktadır.

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 11:49 pm