Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : 2. Pinochet!

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : 2. Pinochet!

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Ara. 16, 2009 8:29 pm  israil muhalefet lideri Zipi Livni ikinci Pinochet olmamak için Londra'ya gitmedi. Eski israil Dışişleri Bakanı Livni, Gazze savaşında izlediği tavır nedeniyle ingiltere'de tutuklama emriyle aranıyor.

  ingiltere'de, israil muhalefet lideri Zipi Livni hakkında tutuklama emri çkartılması israil hükümeti tarafından sert bir dille protesto edildi. Protesto notası, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ingiltere'nin israil Büyükelçisi'ne verildi. Zipi Livni, tutuklanma endişesiyle pazar günkü Londra seyahatini iptal etmek zorunda kaldı. ingiltere hükümeti, "önde gelen israilli politikacıların siyasi temaslarda bulunmak amacıyla seyahat edebilmesini mümkün kılmaya çalıştığını" duyursa da, yargının bağımsızlığı Londra yönetiminin elini kolunu bağlıyor. Eski Şili Diktatörü Augusto Pinochet de 1998 yılında hekim kontrolünden geçmek için geldiği Londra'da tutuklanmış ve iki yıl ev hapsinde tutulmuştu.

  Sert protesto

  israil başbakan yardımcısı Silvan Şalom israil'deki büyük çoğunluğun düşüncelerine, "bu hadisede hepimiz Zipi Livni'yiz. Sürgün avının devam etmesine göz yumulamaz. Savunmayı bırakıp hücuma geçme zamanı gelmiştir." sözleriyle tercüman oldu. Bir ingiliz mahkemesinin eski dışişleri bakanı ve şimdiki muhalefet lideri Zipi Livni hakkında aldığı tutuklama kararı israil'de tepkiyle karşılandı.

  Gordon Brown hükümetini resmen kınamak amacıyla ingiltere Büyükelçisi Tom Phillips, israil Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçiye, tutuklama emrinin "azamî ciddiyetle" kaydedildiği ve ingiltere'den tutuklama emri çıkarılmasını mümkün kılan yasanın değiştirilmesinin talep edildiği bildirildi.

  israil Dışişlerli Bakanlığı, israilli politikacı ve subayların ingiltere'de tutuklanmaktan endişe etmelerine yol açan durumun sona erdirilmesi gerektiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, aksi takdirde ingiltere ile israil arasındaki ilişkilerin bozulabileceği de vurgulandı.

  Savaş ve insanlık suçları

  Eski israil Dışişleri Bakanı Zipi Livni, son Gazze savaşı sırasında, eski Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile birlikte israil hükümetinin zirvesindeki troykada yer almaktaydı. Gazze seferini ateşli sözlerle savunan Livni, eski Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in israil ziyareti sırasında verdiği demeçte şöyle konuşmuştu:

  "Harekâtın 16'ncı günündeyiz. Operasyon devam edecektir. Çünkü doğrusu budur. Ne zaman çekileceğime dünya değil ben karar veririm."

  israil ordusu, Gazze harekâtı sırasında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu bin 400 Filistinliyi öldürmüştü. Uluslararası insan hakları örgütleriyle BM Araştırma Komisyonu, israil ordusunu "savaş ve insanlık suçu işlemekle" itham etmişti. Bunun üzerine ingiltere'deki Filistin yanlısı gruplar Livni hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Maktul ailelerinin avukatları tarafından yapılan başvuru üzerine çıkarılan tutuklama emrinin geçerliliğini koruyup korumadığı ise açıklık kazanmadı.

  Dediğim dedik

  Zipi Livni, Milli Yahudi Fonu'nun toplantısına katılmak üzere geçen pazar günü Londra'ya gidecekti. Londra seyahatini iptal etmesine, tutuklanma ihtimalinin neden olduğu tahmin ediliyor. Kadima Partisi Genel Başkanı Livni, Milli Güvenlik Etütleri Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada şöyle konuştu: "Hiçbir şüpheye mahal bırakmamak için söylüyorum: Gazze operasyonu gerekliydi. Amaç, israil devletine yeniden caydırıcılık gücü kazandırmaktı. Gazze'den çekilme kararı, israil'in tepki gösterme hakkı saklı tutulmak şartıyla alındı. Hür devletler bunu haklı olarak dünyanın her yerinde yapıyor. Sadece Afganistan'da, ırak'ta ve dünyanın başka yerlerinde uluslararası terörizm ile mücadele eden askerleri kastetmiyorum. Bana kalsa, bu kararları her zaman verirdim."

  ingiliz hukuk sisteminden kaynaklanan tutuklanma tehdidi, muhalefet lideri Zipi Livni'nin israil'deki sempati puanını artırıyor. Ancak bayan politikacının yakın gelecekte Londra'ya gitmeyi göze alamayacağı da kesin.

  ©️ Deutsche Welle Türkçe

  Sebastian Engelbrecht / Çeviri: Ahmet Günaltay

  Editör: Murat Çelikkafa (Deutsche Welle) 5 saat önce.. [1847369]

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 1:51 am