Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Ekonomi haber : "Türkiye, Hızlı Bir Şekilde Avrupa'nın Ekonomik Gelişim Programına Dahil Edilmeli" (Özel)

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Ekonomi haber : "Türkiye, Hızlı Bir Şekilde Avrupa'nın Ekonomik Gelişim Programına Dahil Edilmeli" (Özel)

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 12, 2009 4:20 pm  Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Wıfo) Başkanı Prof. Karl Aiginger, Türkiye'nin Hızlı Bir Şekilde Avrupa'nın Ekonomik Gelişim Programına Dahil Edilmesi Gerektiğini Söyledi. "Türkiye Kesinlikle Avrupa Ekonomi Sahası'na Ait Bir Ülkedir.
  Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (WIFO) Başkanı Prof. Karl Aiginger, Türkiye'nin hızlı bir şekilde Avrupa'nın ekonomik gelişim programına dahil edilmesi gerektiğini söyledi. "Türkiye kesinlikle Avrupa Ekonomi Sahası'na ait bir ülkedir." diyen Aiginger, karşılıklı ilişkilerin firma kurulumu, finansal hizmetler, ortak eğitim sistemi ve karşılıklı tanınan yüksek öğrenim bölümleri gibi alanlarda da geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Avusturya'nın önde gelen akademisyenlerinden Viyana Ekonomi Üniversitesi (WU) Öğretim Üyesi Prof. Karl Aiginger, krizdeki son durumu ve Türkiye'nin Avrupa'yla ilişkilerini Cihan'a değerlendirdi. Aynı zamanda Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (WIFO) başkanlığına da yürüten Aiginger, "Benim önerim, Türkiye'nin hızlı bir şekilde Avrupa'nın ekonomik gelişim programına dahil edilmesidir." ifadesini kullandı.

  İkili işbirliğinin çerçevesini, "Sadece ticaret değil, aynı zamanda firma kurulumu, finansal hizmetler, ortak eğitim sistemi ve karşılıklı tanınan yüksek öğrenim bölümleri ile ilgili bilgi alışverişlerinin yoğunlaştırılması gerekmektedir." şeklinde çizen Prof. Karl Aiginger, AB'ye katılım konusunda ise, "Benim cevabını veremeyeceğim politik bir sorudur." dedi. Bununla birlikte, "Ancak ülkeler, birbirlerini tanıyan firma ve insanlar sayesinde daha sıkı ilişkiler içine girerlerse, kültürel bariyerler önemini kaybedecek hatta kültürel farklılıklar avantaj olarak görülecektir." değerlendirmesinde bulundu.

  Küresel ekonomik krize aynı zamanda bir fırsat olarak bakan Prof. Karl Aiginger, geçen sene bir televizyon kanalına verdiği demeçte, krizi kasırgaya benzetmişti. Dünya ekonomisini bir uçağa benzeterek, motorun ciddi hasar gördüğünü söyleyen Aiginger, uçağın motorunu değiştirmek yerine hasarın ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ederek, "Kriz dönemlerinde çözüme sadece para aktarımı olarak bakmamalıyız. Durgunluk dönemlerinde bu doğru bir adım olmakla birlikte krizi gelecekte daha iyiyi gitmek için kullanmak gerekmektedir. Kriz, kalifiye iş gücünün istihdamı ve gelecekte sağlıklı büyüme için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir." diye konuştu.

  "İŞSİZLİK VE BÜTÇE AÇIKLARI 5 YIL DAHA SÜRER"

  Krizin bitiş tarihiyle alakalı bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Prof. Aiginger, ekonomik krizin iki sonucu olan yüksek işsizlik ve bütçe açıklarının etkisini beş yıllık bir süreçte göstermeye devam edeceğini belirtti. Krizin etkisinin üretim anlamında geride kaldığını söyleyen Aiginger, artık üretimin geriye gitmeyeceğini, yavaş da olsa yükselişe devam edeceğini ve ikinci bir yüksek gerileme beklemediğini belirtti. Toplam büyüme oranlarının yüzde 1-1,5 düzeylerinde olduğunu ve bunun işsizliği düşürmeye yetmeyeceğini belirten WIFO Başkanı, yüksek devlet borçlarının ve yüksek işsizlik oranlarının aynı zamanda ortaya çıkmasının bir yönetim sorunu olduğunu dile getirdi.

  Kriz yönetimiyle ilgili bazı önerilerde bulunan ekonomi profesörü Aiginger, devlet harcamalarının büyüme rakamlarında çok önemli bir rol oynadığını ve bunun azaltılması gerektiğini belirtti. Vergi sisteminin, yeni firmaları ve yatırımları sıkıntıya sokmadan bunları bir dinamik içine sokacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Aiginger, yürürlüğe girecek Lizbon Antlaşması'nın AB içerişinde de daha iyi bir yapılandırmayı beraberinde getireceğini ifade etti.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 4 saat önce.. [1842750]

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 11:32 am