Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : iran'dan BM'nin Teklifine Yeşil Işık

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : iran'dan BM'nin Teklifine Yeşil Işık

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 12, 2009 4:18 pm  İran Dışişleri Bakanı, ülkesinin zenginleştirilmiş uranyumunu nükleer yakıt karşılığı yurt dışına göndermeye hazır olduğunu söyledi.

  MOTTAKİ: 15 NÜKLEER TESİSE İHTİYACIMIZ VAR  Manuçehr Mottaki, BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nın yaptığı teklif dahilinde ülkesinin 1200 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışına göndermeye hazır olduğunu söyledi.  Bahreyn’de gazetecilere konuşan Mottaki, teklif üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, sadece takas sürecinde bazı pürüzlerin kaldığını belirtti.  Mottaki, İran'ın ilk etapta Kiş Adası’ndaki yüzde 3.5 oranındaki 400 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum göndermeyi ve karşılığında da yüzde 20 oranında eşdeğer zenginleştirilmiş uranyum almayı önerdiğini söyledi.  UAEK Ekim ayında, Tahran’ın zenginleştirilmiş uranyumunu Rusya ve Fransa tarafından nükleer yakıta dönüştürülmek üzere yurt dışına göndermesini teklif etmişti.  Krizin çözümü için Ankara’nın da devreye girmesinin ardından, İran'ın nükleer yakıtını Türkiye'de depolaması önerileri de gündeme gelmişti.

  Ancak İran, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin önerileri reddetmişti.  Batılı devletler, uzun süredir nükleer programını durdurmayı reddeden İran’ın hedefinin atom bombası üretmek olduğundan şüphelenirken, Tahran yönetimi çalışmalarını barışçıl amaçlarla yürüttüğünü ifade ediyor. 4 saat önce.. [1842722]

   Forum Saati C.tesi Nis. 21, 2018 7:43 am