Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : AB zirvesi başladı...

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : AB zirvesi başladı...

  Mesaj  Admin Bir Perş. Ara. 10, 2009 10:58 pm  AB devlet ve hükümet başkanları, küresel ısınmayla mücadeleye katılmaları koşuluyla, gelişmekte olan ülkelere yardım ve ekonomi gündemiyle toplandı.

  Yarın sona erecek zirvede Kopenhag BM iklim konferansıyla ilgili son hazırlıklarını yapması beklenen AB'nin karbondioksit salınımlarını düşürmeyi kabul eden gelişen ekonomilere önümüzdeki 3 yıl için 7 milyar Avro'ya kadar yardım önerebileceği belirtiliyor. B'de gelir seviyesi daha düşük olan eski Doğu Bloku ülkelerinin katılmasının beklenmediği iklim yardımı kapsamında daha önce İsveç 750 milyon Avro ve İngiltere 800 milyon Sterlin önermişti.

  Her iki ülke, AB'nin önümüzdeki 3 yıl için toplam iklim yardımlarının 7 milyar Avro'ya ulaşması gerektiğini savunurken, iklim yardımına karşı çıkan Alman-Fransız ekseni, diğer büyük ekonomilerin de üzerine düşeni yapması halinde AB'nin karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar yüzde 30 düşürme taahhüdünün yeterli olduğunu ileri sürüyor.

  Çevre örgütleri ise AB'nin karbondioksit salınımını 1990 yılı verilerine göre, 2020 yılında tek yanlı olarak yüzde 20 ve diğerlerinin de katılması koşuluyla yüzde 30 düşürme hedefinin, tek yanlı yüzde 30 ve koşullu yüzde 40 olarak revize edilmesi gerektiğini söylüyor.

  Avrupalı sanayiciler ise ABD'nin benzer bir adım atmadığı bir ortamda küresel ısınmayla mücadele kapsamında AB'nin gaz salınımını daha da düşürecek yeni bir taahhütte bulunmasına karşı çıkıyor.

  Avrupa özel sektörünün şemsiye örgütü BusinessEurope'ın Başkanı Jürgen Thumann, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'e gönderdiği mektupta, ABD'nin karbondioksit salınımını 2005 yılına göre 2017'ye kadar yüzde 17 düşürme önerisinin 1990 yılına göre sadece yüzde 3 gerilemeye karşılık geldiğini belirterek bunun AB'nin çabalarının çok gerisinde kaldığına işaret etti.

  AB liderleri, borçlarını döndürme ihtimalinin azalmasıyla kredi derecelendirme kuruluşlarının birbiri ardına not indirimine gittikleri Yunanistan'ın durumunu da tartışacak. (Anadolu Ajansı) 5 saat önce.. [1840866]

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 6:55 am