Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Ekonomi haber : Toparlanma Üç Aşamalı Olacak

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Ekonomi haber : Toparlanma Üç Aşamalı Olacak

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Ara. 09, 2009 9:04 pm

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi Üretimindeki Önemli Yükselişin, Türkiye Ekonomisinin Resesyondan Çıkmaya Başladığının En Önemli Göstergesi Olduğunu Söyledi.
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi üretimindeki önemli yükselişin, Türkiye ekonomisinin resesyondan çıkmaya başladığının en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirinin, Türkiye ekonomisindeki toparlanma sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Son aylarda ekonomide, toparlanma yönünde olumlu gelişmelerin gerçekleştiğini belirterek, şunları söyledi:

  “Bir aylık rakam trend oluşturmaz, ancak son dönemdeki verilere baktığımızda sanayi üretimi toparlanmaya başladığımızın en güçlü göstergesi olarak ortaya çıkıyor. Kapasite kullanımı ve ihracatta bir artış yaşanmıştı, son olarak sanayi üretimindeki önemli bir artış ve kredi hacminde bir genişleme var. Bütün bu gelişmeler, ekonomide bir toparlanmanın başladığı ve pozitif büyümeye geçişin de başladığını gösteriyor.”

  TOPARLANMA KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK

  Türkiye diğer yükselen piyasalara göre daha güçlü ekonomik temellere sahip olduğunun altını çizen Şimşek, bankacılık sektörünün güçlü olmasının, dolayısıyla toparlanma sürecine kredi sağlama kapasitesinin, faizlerin düşmesinin, önümüzdeki dönemde ekonomideki bu çıkışın, toparlanmanın kalıcı ve sürdürülebilir olacağının en önemli kanıtı olduğunu vurguladı.

  “Toparlanma üç aşamalı olacak” diyen Şimşek, toparlanmanın aşamalarına ilişkin olarak şunları söyledi:

  “Birinci aşamada stoklardaki erime duracak ve stoklar yeniden inşa edilecek. Özel tüketimde bir genişleme yaşanacak. Son verilere göre, hane halkının güveni yeniden tesis edildi, faizler çok düşük, ekonomide, önümüzdeki yılın birinci çeyreğinden itibaren özel tüketim kaynaklı toparlanma hızlanacak.

  Son aşamada yatırımlar artacak, çünkü özel tüketim yatırımları destekleyecek. Özel sektör yatırımlarının artmasında en önemli etken uygulamaya koyduğumuz teşvik sistemi olacak.”

  2008 Ağustos ayından bu yana gerileyen sanayi üretimi Ekim 2009'da, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,5, bir önceki aya göre de yüzde 13,7 yükseldi. 09.12.2009 16:37 [1839334]

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 11:37 pm