Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Ekonomi haber : Özürlü Değil Ceza İstihdamı

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Ekonomi haber : Özürlü Değil Ceza İstihdamı

  Mesaj  €F€ Bir Paz Ara. 06, 2009 8:41 am

  Ekonomi haber : Özürlü Değil Ceza İstihdamı


  Türkiye'de kanun gereği özürlü çalıştırmak zorunda olan özel sektörün istihdam yerine ceza ödemeyi tercih ettiği öne sürüldü. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar Boztaş, pek çok şirketin özürlü çalıştırmak yerine ceza ödediği için İş-Kur'da biriken paranın 14 milyon TL'yi bulduğu söyledi. Kalanların önemli bir kısmının da cezai müeyyideden kurtulmak için özürlülerin sadece sigortasını yatırıp çalışıyor gösterdiklerini öne sürdü.1475 sayılı İş Kanununa göre 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenlerin işletmelerinde yüzde 3 oranında sakat kimseyi mesleki beden ve ruhi durumuna uygun işlerde çalıştırmak zorunda. Ancak ne kamu kuruluşları ne de özel sektör bu yasaya uymuyor. Özellikle şirketler engelli çalıştırmak yerine aylık bin 950 lira ceza ödemeyi tercih ediyor. Bazı şirketler ise cezai işlemden kurtulmak için sadece özürlülerin sigortasını yapıyor.

  Yapılan düzenlemeler ve atılan adımlara rağmen özürlü istihdamında istenilenin bir türlü yerine getirilemediğine işaret eden Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar Boztaş, şöyle dert yandı:

  "Birçok şirket özürlü istihdamı yerine aylık bin 950 TL ceza ödemeyi kabul ediyor. Bugüne kadar özel sektörde istihdam zorunluluğu olan firmalara 14 milyon lira ceza kesildi. Birçok firma özürlü istihdam etmek yerine cezayı tercih ediyor. Yasaya meydan okuyorlar. Hâlbuki bir özürlüyü istihdam etse sigorta ve maaş olarak en fazla bin 500 TL ödeyecek. 30 den fazla engelli çalıştıranlar prim ödemiyor. Hazine ödüyor. Her ay 450 TL kar edecek. Ancak buna yanaşmıyorlar. Sorunu geçtiğimiz günlerde yaptığımız şuraya katılan Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a anlattık. Bu konuda ciddi adımlar atılacak."

  "KAMU DA ÖZÜRLÜ İSTİHDAM ETMEK İSTEMİYOR"

  İlimdar Boztaş, sadece özel sektörün değil kamunun da özürlü çalıştırmaya yanaşmadığını ileri sürdü. Türkiye genelinde kamu kurumlarında 38 bin 192 özürlü kadrosunun boş olduğunu vurgulayan dernek başkanı, geçtiğimiz aylarda yapılan özürlüler şurasında bu durumu başbakana aktardıklarını ve bu boş kadronun doldurulmasını istediklerini söyledi.

  Başkan Boztaş, "Örneğin Ziraat Bankası engelli çalıştırmamış bugüne kadar. Bunu görüntü kirliliği olarak düşünüyor. Bu acı bir tablo. Böyle kurumlara karşı şurada bir dizi radikal kararlar aldık. Bir genel müdür kurumunda özürlünün atamasını yapmıyorsa disiplin suçu işlemiş sayılsın. Derece alamasın. Mükâfatlandırılmasın. Cezai yaptırım müdüre yapılırsa hiçbir kadro boş kalmaz. Bunu başbakana ilettik. Bunun neticesini bekliyoruz. Küçük esnafa buna yaklaşmıyor." diye konuştu.

  "HER ÖZÜRLÜNÜN SİGORTASINI HAZİNE ÖDESİN"

  Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Boztaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede engellilerin istihdamıyla ilgili yeni düzenleme talep ettiklerini dile getirdi. Yapılmasını istedikleri düzenlemeyle ilgili de "Firma, kaç engelli personel çalıştırırsa çalıştırsın kota zorunluluğunu kaldıralım. Her engellinin sigortasını hazine karşılasın. O özürlü personel ucuza mal olduğu için özel sektörü teşvik eder. Hükümetten bu konuda cevap bekliyoruz." bilgilerini verdi.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 34 dakika önce.. [1835413]

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 2:39 am