Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Kulesiz Kilise Olur mu?

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Kulesiz Kilise Olur mu?

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Ara. 02, 2009 7:44 pm

  Dünyadan haber : Kulesiz Kilise Olur mu?
  İsviçre'deki minare yasağına dünyanın farklı ülkelerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Norveçli bürokrat ve politikacılar, İsviçre'deki minare yasağına sert tepki gösterdi.

  Norveç'in bir önceki Başbakanı ve Oslo Barış ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kjell Magne Bondevik Cihan'a yaptığı açıklamada minare yasağının kabul edilemez bir kısıtlama olduğunu söyledi. Bu yasağın ülkedeki azınlıkların haklarının ihlal edilmesi anlamına geldiğini ifade eden Bondevik, "İbadet yerlerine yönelik yapılan böyle bir kısıtlamayı çok yersiz ve üzücü buluyoruz." dedi. Referandum yapmanın demokraside çok önemli olduğunu, fakat bunun temel hak ve özgürlükleri kısıtlamaması gerektiğine de vurgu yapan Norveçli ünlü politikacı, "Eğer referanduma konu olan madde din özgürlüğünü engelliyorsa, bu durum demokrasi ve din özgürlüğü arasında bir ikileme yol açar." diyerek yapılan referandumu eleştirdi. Norveç Hıristiyan Demokrat Partisi (KrF) milletvekili ve sözcüsü Geir Jorgen Bekkevold ise parti olarak böyle bir yasağa kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Minare yasağı için referandum yapmanın gereksiz ve akılsızca bir uygulama olduğunu düşündüklerini de kaydeden KrF sözcüsü, "Herkes dilediği gibi ibadethane yapma hakkına sahip olabilmeli. Ülkedeki azınlıklar da bu gibi doğal bir hakka sahip." diyerek partisinin bu konudaki düşüncesini ortaya koydu.

  Uluslararası Af Örgütü Norveç Genel Sekreteri John Peder Egenaes, İsviçre'nin minare yasağının insan hakları konusunda yaralayıcı olduğunu savundu. Egenaes, bu yasağın dini özgürlüklere zarar vereceğini ve din ekseninde yapılan ayrımcılık noktasında insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

  Norveç Humanist Birliği Genel Sekreterlerinden Prof. Lars Gule de İsviçre'nin minare yasağını en çok tepki gösterenlerin başında geliyor. Ülkedeki halkın azınlıkların sahip olduğu temel haklar konusunda karar veremeyeceğini savunan Gule, bunun mantıklı hiç bir açıklamasının olamayacağını kaydetti. Minarenin bir sembol olduğunu ve bu yasak yoluyla İslami değerlere saldırıldığını iddia eden Norveçli profesör, "Bu, Hristiyanlara 'kliselerinizi yaparken kulesiz yapın' demek gibi bir şey. Anlamsız ve sebepsiz bir kısıtlama."dedi.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 02.12.2009 14:48 [1831063]

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 12:35 pm