Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Hac'da 20 Türk Öldü

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Hac'da 20 Türk Öldü

  Mesaj  Admin Bir Ptsi Kas. 30, 2009 4:35 pm

  Dünyadan haber : Hac'da 20 Türk Öldü  Suudi Arabistan'a hac farizasını yerine getirmek için gelen 20 Türk hacı adayının vefat ettiği bildirildi.

  Çoğunluğu kalp krizinden hayatını kaybeden hacı adaylarının isimleri ve memleketleri şöyle:

  “Halil Özgüler (Saimbeyli), Şaban Hanedar (Taşova), Güllü Tacar (Yeşiller), Mustafa Kardaş (Erciş), Mahmut Yaş (Yenişehir), Hanife Yaşar (Afyonkarahisar), Gülser Acar (Karamusul), Mehmet Hanifi Deveci (Gaziantep), Ali Bayrak (Karasınır), Mustafa Aksaç (Çavuşlu), Ayşe Güler (Sorgun), Ali Özkurt (Pazar), Mahmut Özkan (Davutlar), Elbeyi Halit Yazıcı (Yusufeli), İsmail Hazır (Elazığ), Mehmet Aksöz (Yaslıca), Osman Arslan (Çankırı), Ahmet Pelüt (Gürün), Münire Karateke (Adana), Niyazi Akgün (Kırcaali).

  VEDA TAVAFI

  Kurban Bayramı'nın dördüncü günü tan yeri ağarmadan Mina'da ayrılan Hacılar için üçüncü gün şeytan taşlama ile hac görevini tamamlanmış oluyor. Ancak Mekke'den ayrılmadan vacip görev 'veda tavafının' yapılması gerekiyor. Veda tavafının Mekke'den ayrılmadan önce yapılan en son iş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak veda tavafı zaruret halinde 'ziyaret veya farz tavaftarı' sonrası da yapılabiliyor.

  SA'Y

  Sa'y, Mescid-i Haram'daki Safa ile Merve tepecikleri arasındaki yaklaşık 400 metrelik mesafede yapılıyor. Safâ'dan Merve'ye 4 gidiş, Merve'den Safa'ya da 3 geliş olarak yapılan sa'y, Safâ tepesinden başlıyor. Sa'y, umre ve hac yapanlar için vacip bir ibadet.

  SAFÂ İLE MERVE TEPECİKLERİ ARASINDA HZ. HACER, ZEMZEMLE MÜKÂFATLANDIRILDI

  Hz. İbrahim tarafından küçük oğlu Hz. İsmail'le Kâbe'nin yanındaki ıssız ve kurak Mekke Vadisi'nde bırakılan Hz. Hacer, su bulabilmek arzusuyla Safâ ile Merve tepecikleri arasında gidip gelerek ümidini yitirmeden çabalar. Hz. Hacer, bu sırada vahiy meleği Cebrail aracılığı ile zemzem ile mükâfatlandırılır.

  Allah, Hz. Hacer'in gayret ve sabır dolu güveninin hatırasını ebedileştirerek, Safâ ile Merve tepeciklerini Zatının anılmasına vesile mekânlar kıldı. (CİHAN) 2 saat önce.. [1829175]

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 12:22 pm