Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Rusya İdam Cezasını Kaldırdı

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbul~

  Dünyadan haber : Rusya İdam Cezasını Kaldırdı

  Mesaj  €F€ Bir Perş. Kas. 19, 2009 8:41 pm

  Dünyadan haber : Rusya İdam Cezasını Kaldırdı


  Rusya Anayasa Mahkemesi 1 Ocak 2010'dan itibaren idam cezasının uygulanamayacağı yönünde karar verdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Valeri Zorkin yaptığı açıklamada, "Bu karar son, temyiz imkanı yok." dedi. Zorkin Rusya'nın imzaladığı uluslararası anlaşmaların idam cezasının uygulanmasını yasakladığını belirtti.  Rusya, 2 Şubat 1999 yılında alınan kararla idam cezalarının uygulanmasını bir moratoryumla durdurmuştu. 1 Ocak 2010'da moratoryumun süresinin dolması nedeni ile idam cezalarının yeniden uygulamaya konulabileceği belirtiliyordu. İdam cezası ile ilgili son sözü söyleyen Anayasa Mahkemesi, Rusya'nın imzaladığı uluslararası anlaşmaları gerekçe göstererek, idam cezasının uygulanmasının mümkün olmadığı kararına vardı.

  Rusya'nın imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu idam cezasının uygulanmasını yasaklıyor. Ancak, Duma henüz bu kararı onaylamış değil. 1 Ocak 2010'a kadar geçici olarak uygulamaya konulan moratoryumun süresinin dolacak olması nedeni ile, Anaysaya Mahkemesi'nden konu ile ilgili kararını açıklaması istendi.

  Mahekeme kararı ile Duma'nın konvansiyonu imzalayacağı zamana kadar da, idam cezasının uygulanması imkansız hale geldi. Rusya'da son 10 yıldır idam cezası uygulanmıyor.

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 19.11.2009 12:23 [1813604]

   Forum Saati C.tesi Mart 24, 2018 3:58 am