Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Koptu Hızla Karaya Yaklaşıyor

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Koptu Hızla Karaya Yaklaşıyor

  Mesaj  Admin Bir Perş. Kas. 12, 2009 8:40 pm

  Antartika'dan 9 sene önce kopan devasa bir buzdağı, Yeni Zelanda'ya doğru yüzüyor. Uzmanlar ise gelecekte kıyıların sayısız buzdağı ile tehdit edilebileceğini düşünüyor. YENİ ZELANDA'YA DOĞRU YÜZEN BUZDAĞI

  Bilim insanları tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre Avustralya açıklarında görülen dev bir buzdağı Yeni Zelanda'ya doğru hareket ediyor. Buzdağının Beijing'in "Kuş Kafesi" stadyumunun iki katı uzunluğunda olduğu belirtildi.


  YILLARDAN BERİ HAREKET HALİNDE

  Yaklaşık 700 metre uzunluğunda ve 350 metre derinliğinde olduğu tahmin edilen dev buzdağı, Avustralyalı uzmanlar tarafından Macquire Adasından görüldü.

  Avustralyalı uzmanlar buzdağının Yeni Zelanda'ya doğru ilerlerken birçok parçaya ayrılabileceğini ve deniz taşımacılığı için büyük bir sorun teşkil edebileceğini belirtti.

  Uzmanlar 2000 senesinde Antartika'nın dev buz tabakaları Ross ve Ronne Buz Şelflerinden çok sayıda dev buzdağının koptuğunu, ilk kopan buzdağının 300 km uzunluğunda ve 37 km genişliğinde olduğunu açıkladılar. Yeni Zelanda'ya ilerlemekte olan buzdağının 9 sene önce yaşanan parçalanmalardan arta kalan bir kütle olduğu da ifade edildi.

  PARÇALANMALAR NASIL OLUYOR

  Uzmanlar buzdağlarının buz şelfleri oluştukça ortaya çıktıklarını,yağan karın donarak buz kütleleri üzerinde kenarlara genişleyen yeni buz katmanları yarattıklarını, bu şekilde zamanla ağırlığını kaldıramayan parçaların koptuğunu belirttiler. 12.11.2009 15:50 [1806276]

   Forum Saati C.tesi Mart 24, 2018 4:10 am