Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Dünyadan haber : Obama Asya Turuna Çıkıyor

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 30
  Nerden : İstanbuL~

  Dünyadan haber : Obama Asya Turuna Çıkıyor

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 11, 2009 9:08 pm

  ABD Başkanı Barack Obama, Birçok Asya Ülkesini Kapsayan Turuna Bugün Başlıyor. Asya Ülkeleri ile İlişkileri Geliştirmek İsteyen Obama'nın Gündeminde Ekonomiden Politikaya Önemli Gündem Başlıkları Bulunuyor.

  Geçen Hafta Teksas'taki Fort Hood Askeri Üssü'nde Meydana Gelen Saldırıda Hayatını Kaybedenler İçin Düzenlenen Törene Katılan Barack Obama, Gezisini Bir Gün Ertelemişti. Obama Yarından İtibaren, Tokyo'dan Singapur'a, Pekin'den Seul'a Kadar Çok Sayıda Asya Ülkesinin Başkentine Konuk Olacak. İklim Değişikliği, Ekonomik Kriz, Nükleer Tartışmalar ve İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Görüşmelerin En Önemli Konuları Arasında Yer Alıyor.

  Beyaz Saray'daki Danışmanları, ABD Başkanı'nın Asya Pasifik Bölgesiyle Özel Bir İlişkisi Olduğunu Söylüyorlar. Başkan Obama Hawai'de Dünyaya Geldi, Çocukluğunu ve Gençliğini Hawai ve Endonezya'da Geçirdi. Obama'nın Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Asya Seyahatiyle İlgili Şu Değerlendirmede Bulunuyor:

  "Başkan'ın Bu Seyahatle Vermek İstediği Ana Mesajlarından Biri, ABD'nin 21'inci Yüzyılda, Bu Bölgede Pek Çok Konuda Öncü Rol Üstlenmek İstediğidir."

  Bölgede ABD Etkisi Azalıyor Mu?

  Ulusal Güvenilik Konseyi'nin Doğu Asya Sorumlusu Jeffrey Bader, Bölgede Son On Yılda ABD'nin Etkisinin Azaldığı, Çin'in Etkisinin İse Arttığı Yönünde Bir Kanı Olduğunu Belirtiyor. Bader, Obama Yönetiminin Asya'daki İttifaklarını Güçlendirmek ve Yenilerini Oluşturmak İstediğini de Sözlerine Ekliyor:

  "Asya'daki Müttefik Ülkeler İşbirliğini Destekliyor Ancak Daha Çok Söz Hakkı ve Topraklarında Daha Az ABD Askeri İstiyorlar. Bu Nedenle, Japonya ve Güney Kore'deki Varlığımızı Yeniden Yapılandırıyoruz."

  Japonya'daki Amerikan Askeri Varlığı

  Bu, Elbette Birliklerin Çekilmesi Anlamına Gelmiyor. Bader, Japon - Amerikan İttifakını, Asya'daki Askeri Varlığın Temeli Olarak Tanımlıyor. Ancak Okinava Adası'nın Sakinleri, Yıllardır, Adadaki ABD Askeri Üssünün Yol Açtığı Gürültü, Çevre Kirliliği ve Kazalarla Askerlerin Davranışlarından Şikâyetçi. Japon Topraklarındaki Amerikan Askerlerinin Yarısı Okinava'da Konuşlandırılıyor. Japon Hükümeti, Var Olan Anlaşmaları ABD ile Yeniden Ele Almak İstiyor Ancak ABD Bunu Reddediyor. Beyaz Saray Yetkilileri, Bu Konunun Obama'nın Japonya'daki Görüşmelerinin Merkezinde Olmayacağını ve Bir Karar Beklenmemesi Gerektiğini Belirtiyor.

  Japonya ve Ayrıca Güney Kore'yi Geçen Yıllarda Öfkelendiren Bir Diğer Konu da Kuzey Kore ile Nükleer Tartışmalar Sırasında Yeterince Bilgilendirilmemekti. Bader Yeni Amerikan Yönetimi Sürecinde Durumun Farklı Olduğunu Söylüyor:

  "İlk Günden İtibaren, Müttefiklerimizle Kuzey Kore Politikasında Görüş Birliği Sağlamak İçin Çok Dikkatli Davrandık. Onların Görüşlerini Aldık, Onlarla Karar Verdikten Sonra Değil Karardan Önce Konuştuk. ve Ön Tartışma Olmaksızın Hiç Bir Adım Atmadık."

  Ekonomi de Ön Planda

  ABD, Asya ile Siyasi Olduğu Kadar Ekonomik İlişkileri de Geliştirmek İstiyor. Washington'un Bölgeye, Tüketim Mallarının Üreticisi Olarak Değil, Amerikan Mallarının Satış Pazarı Olarak İhtiyacı Var. Obama, Ziyareti Sırasında Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün Toplantılarına da Katılacak. Obama'nın Ekonomi Danışmanı Michael Froman, Şunları Söylüyor:

  "Başkan, Bölge Ülkelerinin Dengeli Büyüme Politikası İzlemeleri ve Pazarlarını Açmaları Konularına Odaklanıyor. Bu Sayede Oralara İhracat Yapabilir ve ABD'de Daha Fazla İstihdam Yaratabiliriz."

  Çin ile İlişkiler

  ve Çin. Çin ile de İlişkilerin Geliştirilmesi Hedefleniyor. ABD Silahsızlanma ve İklim Değişikliği Gibi Küresel Konular ile Afganistan, Pakistan, İran ve Kuzey Kore ile Yaşanan Problemleri Çözmek İçin Çin'in İşbirliğine İhtiyaç Duyuyor. ABD, Ayrıca Çin'in İnsan Haklarına Riayet Etmesi Konusunda da Israrcı Tavrını Sürdürüyor.

  Christina Bergmann / Çeviri: Başak Sezen

  Editör: Ahmet Günaltay (Deutsche Welle) 11.11.2009 14:25 [1805071]

   Forum Saati C.tesi Mart 24, 2018 4:06 am